Zdrowie

Endoskop – czym jest i do czego służy?

Dzięki rozwojowi techniki endoskopowej jesteśmy w stanie zobrazować w czasie rzeczywistym dużą część przewodu pokarmowego oraz oddechowego pacjentów. Bez niej nie bylibyśmy w stanie znaleźć rozwiązania dla wielu problemów zdrowotnych.

Czym jest endoskop?

Endoskop to urządzenie będące giętka rurką. Na jednym jej końcu znajduje się kamera oraz różne otwory, a na drugim panel sterujący. Część z kamerą wprowadza się do przewodu pokarmowego przez usta lub odbyt. Obraz z kamery daje możliwość panowania nad miejscem, w którym znajduje się koniec endoskopu. Z pomocą endoskopu można też uwidocznić drogi oddechowe. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej cieńszych endoskopów, które można wprowadzić przez nos. Jest to bardzo komfortowe dla pacjenta, ponieważ nie powoduje tak silnego odruchu wymiotnego, jak przy wprowadzaniu przez usta. Tylna ściana gardła przed zabiegiem jest znieczulana przy pomocy sprayu z lidokainą, co również zmniejsza odruch wymiotny. Dbając o bezpieczeństwo pacjentów, endoskopy czyści się w specjalnej myjni endoskopowej. Szpitale lub specjalistyczne gabinety medyczne często korzystają z usług takich jak czyszczenie endoskopów Sonologistic Plus lub dokonują zakupu tego rodzaju urządzenia.

Endoskop po umyciu w myjni endoskopowej Sonologistic Plus

Do czego służy endoskop?

Wewnątrz endoskopu znajdują się specjalne kanały. Można przez nie podawać płyny i powietrze. Dzięki temu oglądane odcinki przewodu pokarmowego, czy też oddechowego są lepiej widoczne. Istnieje również możliwość włączenia ssania, co przydaje się w momencie, kiedy lekarz chce coś chwycić lub odessać. Szczególnie ważny jest kanał roboczy. Można przez niego wprowadzić różne narzędzia, takie jak specjalne szczypce, igły, pętle, urządzenia koagulujące i wiele innych. Dzięki temu endoskopia jest nie tylko zabiegiem diagnostycznym, ale również leczniczym. Umożliwia między innymi zatamowanie krwawienia z żylaków przełyku, pobranie zmienionych chorobowo wycinków, usunięcie polipów i wiele innych. Niestety cienkie endoskopy wprowadzane przez nos mają ograniczone funkcje, ponieważ nie posiadają kanału roboczego lub jest on bardzo wąski.

Zabiegi endoskopowe

Zabiegi endoskopowe to przede wszystkim bronchoskopia, gastroskopia i kolonoskopia. W bronchoskopii uwidacznia się drogi oddechowe, czyli tchawicę, oskrzela główne, segmentowe i mniejsze oskrzela. W gastroskopii uwidacznia się wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w kolonoskopii odbytnicę, esicę, okrężnicę zstępującą, poprzeczną i wstępującą oraz kątnicę. W kątnicy znajduje się zastawka krętniczo – kątnicza, przez którą czasem udaje się zaglądnąć do końcowego odcinka jelita cienkiego, czyli do jelita krętego. Istnieją różne rodzaje endoskopów, do różnych zabiegów. Różnią się one przede wszystkim grubością, ale też optyką. Na przykład endoskop z optyką boczną jest wykorzystywany do zabiegów na drogach żółciowych, ponieważ pozwala doskonale uwidocznić brodawką większą dwunastnicy, czyli miejsce ujścia przewodu żółciowego wspólnego. Po wykonanych zabiegach odbywa się czyszczenie endoskopów. Myjnie endoskopowe dokładnie czyszczą i dezynfekują sprzęt, aby był on ponownie gotowy do użycia.