Psychologia

Pomoc psychologiczna – ile to kosztuje?

Nie radzisz sobie z problemami i potrzebujesz pomocy psychologa? Dowiedz się, jak się za to zabrać. Znaleźć kogoś, komu będziesz się zwierzać, ze szczegółów swojego życia nie jest tak łatwo. Najlepiej zapytać znajomych lub rodziny, albo wykorzystać internet, by poszukać opinii o specjalistach z twojego miasta.


Ile kosztuje terapia psychologiczna?


Ceny zależą od specjalisty a także od rodzaju terapii jakiej potrzebujemy. Zaraz wrócę do tematu najróżniejszych oblicz oraz cen terapii, teraz jednak chciałabym uświadomić tobie, że jest sposób by nie płacić za terapie. Jeżeli nie stać cię na koszty terapii, możesz skorzystać z NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Terapie zafundowane przez ten fundusz najczęściej oferują Poradnie Zdrowia Psychicznego, których w Polsce jest całkiem sporo. Jednak gdy przyjrzymy się temu bliżej nie jest już tak kolorowo. O darmową terapie psychologiczną ubiega się wiele osób, przez to trzeba na nią długo czekać, może być to problemem, gdy potrzebujemy natychmiastowej interwencji.

Ceny terapii psychologicznej mogą różnić się w zależności od miasta. Pamiętaj jednak, że profesjonalny i godny zaufania psycholog jawnie poda swój cennik jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Pod linkiem możesz dowiedzieć się, jakie ceny oferuje psycholog Beata Załucka-Gosk w Gdyni w zależności od rodzaju terapii.

Terapia rodzinna prowadzona przez psycholog Beatę Załucką-Gosk

Terapie rodzinne i grupowe

Są także możliwe sesje rodzinne, gdzie dzieci z rodzicami starają się rozwiązać swoje problemy. Godzinna sesja to koszt mniej więcej dwustu złotych. Poza sesjami maksymalnie kilkuosobowymi ludzi, którzy się znają i rozwiązują problemy, które ich dzielą są też sesje grupowe. Są one organizowane po to, aby ludzie nieznajomi, którzy borykają się z podobnymi problemami mogły pomagać sobie nawzajem. Istnieją grupy dla osób z uzależnieniami na przykład AA, czyli anonimowi alkoholicy, lecz to nie jedyna taka grupa. W takich sesjach mogą uczestniczyć, także osoby z przewlekłymi chorobami, zaburzeniami odżywiania, otyłością, niepełnosprawnościami, chorobami psychicznymi, nie radzący sobie ze śmiercią bliskiej osoby i tym podobne.

Inny rodzaj sesji grupowych

Jednak takie zgromadzenia nie są tylko dla ludźmi z jakimś konkretnym trudnym lub niemożliwym do pokonania problemem. Istnieją też sesje, gdzie osoby opowiadają o swoich codziennych problemach. Na przykład terapie dla rodziców. Ceny większości terapii grupowych nie są bardzo wygórowane, zwykle nie kosztują więcej niż sto złotych za godzinną lub dwugodzinna sesję.

Poza ceną pieniężną trzeba pamiętać o tym, że profesjonalne rozwiązywanie swoich problemów wymaga wiele czasu oraz zaangażowania emocjonalnego. Pomimo wszystkich wyrzeczeń naprawdę warto się zaangażować się w terapię, bo nasze życie staje się o wiele prostsze, gdy możemy się komuś wygadać i zrzucić na kogoś ten ciężar.