Technologia

Co musisz wiedzieć przed instalacją magazynu energii w Twoim domu?

Domowe magazyny energii do fotowoltaiki stają się coraz bardziej popularne. Stajemy przed dylematem odnośnie tego, jaki magazyn energii wybrać i co jest najważniejsze podczas poszukiwań. Przyjrzyjmy się zatem temu, co daje takie rozwiązanie i jak dokonać wyboru. Co warto wiedzieć o domowych magazynach energii? Jakie kwestie są najważniejsze?

Domowy magazyn energii

Fotowoltaika pozwala korzystać z darmowej energii ze słońca, która następnie zamieniana jest na energię elektryczną. Nic więc dziwnego, że panele słoneczne aktualnie znajdują się w wielu miejscach. Od 1 kwietnia 2022 obowiązuje nowy system rozliczania prosumentów. Wskazuje on, że nieskonsumowana energia elektryczna sprzedawana zostaje dostawcy energii. Wybierając domowy magazyn energii w Lublinie, trzeba dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Nowe reguły promują autokonsumpcję, wiążącą się z maksymalizacją zużycia energii stworzonej przez instalację PV na swoje potrzeby. Te cele uzyskamy za pomocą magazynu energii. Posiadając własny akumulator także można korzystać z innych udogodnień, które zapewniają wybrane urządzenia.

Co trzeba wiedzieć?

Największym atutem domowego magazynu energii jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. W razie nagłej awarii prądu, w danym miejscu przestają działać także panele PV i inwertery. To oznacza, że elektrownia prosumencka nie ma możliwości produkowania energii elektrycznej. Jeśli postawimy na własny magazyn energii, unikniemy takich kłopotów. Należy zakupić inwerter hybrydowy oraz akumulatory. Inwerter tego typu ma za zadanie zmieniać prąd stały na przemienny oraz służy do ładowania magazynu fotowoltaiki. Ponadto może pracować nawet wtedy, gdy nieotrzymywane jest zasilanie z sieci elektroenergetycznej.

Panele fotowoltaiczne - montaż do magazynu energii

Jak wybrać magazyn energii?

Jak wybrać magazyn energii dla domu jednorodzinnego? Ostateczny wybór skonsultować powinniśmy z instalatorem. Po przeanalizowaniu ważnych czynników specjalista dobiera wielkość akumulatorów. Istotne jest to, że można skalować magazyny energii, czyli rozbudowywać o kolejne moduły. To z kolei oznacza, że jeśli dane rozwiązanie nie spełni naszych wymogów, zawsze możemy zwiększyć pojemność akumulatorów.

Istotne aspekty

Nie zapominajmy o tym, aby dobrać odpowiednią technologię. Dawniej popularne były akumulatory kwasowo-ołowiowe, jednak teraz stosuje się technologię litowo-żelazowo-fosforową. Najważniejsze atuty to długa żywotność akumulatorów. Co ciekawe, mogą one być rozładowywane i ponownie ładowane nawet do 800 razy. Taka inwestycja może wystarczyć nam na długie lata. Warto mieć na uwadze bardzo dobrą jakość i niezawodność magazynu energii. Dzięki temu będziemy cieszyć się nowoczesnymi technologiami w swoim gospodarstwie domowym i wygenerujemy oszczędności. Domowy magazyn energii to dla prosumenta bardzo dobre rozwiązanie.

Jeden komentarz do “Co musisz wiedzieć przed instalacją magazynu energii w Twoim domu?

  • Warto jest rzeczywiście wiedzieć co nieco o magazynie energii, zanim się zdecyduje na inwestowanie w niego. Mam wrażenie, że teraz sporo osób podąża za trendami, bo „taka jest moda”, nie zagłębiając się wcześniej w temat. Całe szczęście powstają takie artykuły i uświadamiają o różnych nowinkach technologicznych 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *