Dom

Co to jest pompa ciepła i jaka jest zasada jej działania?

Ekologia w ogrzewaniu cieszy się coraz większą popularnością. W trend ten idealnie wpisują się pompy ciepła, dzięki którym możliwa jest nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale również i domowego budżetu. Czym są i jak działają pompy ciepła? Przybliżamy zasady funkcjonowania urządzeń, które budzą coraz większe zainteresowanie Polaków.

Pompa ciepła Lublin

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z takich źródeł jak woda, ziemia czy powietrze, przetwarzając ją następnie w ciepło, mające służyć do ogrzania domu. Pompy ciepła są bezpieczne dla środowiska, gdyż pobierają one energię z zasobów naturalnych i nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, powstających w procesie spalania. To właśnie z tego powodu zyskują one coraz większe zaufanie wśród świadomych osób, które zdają sobie sprawę ze skali zagrożeń, związanych chociażby z niewłaściwą eksploatacją naturalnych zasobów środowiska. Ciekawe aspekty, związane z pompami ciepła, poruszono na stronie Pompy Ciepła Lublin – APP Energy, gdzie znaleźć można wiele przydatnych informacji, związanych z budową i sposobem działania urządzeń.

Dlaczego warto korzystać z pompy ciepła?

Pompy ciepła należą współcześnie do grupy najbardziej ekologicznych źródeł, jeśli chodzi o ogrzewanie gospodarstw domowych. Korzyści płynące z takich rozwiązań, znajdują poparcie zarówno w społeczeństwie, jak i w polityce, czego efektem są różnorodne dopłaty do zakupu i instalacji tego typu urządzeń. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala również na uzyskanie całkowicie bezpłatnego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Co więcej, pompy typu monoblok instalowane są na elewacji budynków, co nie wpływa na komfort domowników i nie ogranicza przestrzeni użytkowej pomieszczeń domowych. Więcej na temat korzyści, płynących z tego typu rozwiązań, przeczytać można na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/#korzysci_posiadania_pompy_ciepla, gdzie wymieniono cały szereg pozytywnych aspektów inwestycji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła do swojego domu?

Kryteriów, które warto mieć na uwadze podczas wyboru pompy ciepła, jest kilka. Pierwszym z nich będzie z pewnością rodzaj budynku, dla którego będzie ona przeznaczona. Warto również wziąć pod uwagę rodzaj grzejników, zainstalowanych w pomieszczeniach, gdyż to właśnie one będą warunkować jakość pracy i efekty działania pompy ciepła. Rodzaj pompy uwarunkowany będzie więc termomodernizacją budynku lub też planami jej przeprowadzenia. W starszych budynkach wydajność pompy będzie osiągać zdecydowanie wyższy poziom, niż w nowym budownictwie. Wybierając urządzenie należy również zorientować się czy podana cena zawiera instalację i uruchomienie pompy ciepła, czy stanowi jedynie koszy jej nabycia. W drugim przypadku bowiem koszty całej inwestycji zdecydowanie wzrosną, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania, jak np. moduł wi-fi.