Dom

Czy warto zainwestować w domek holenderski?

Mobilne domki holenderskie to w wielu przypadkach świetna inwestycja – są praktyczne i dojeżdżają do ciebie gotowe. Już od wielu lat zwolennicy szybkich i mądrych rozwiązań wybierają je jako miejsce swojego wypoczynku. Można spotkać je na prywatnych działkach oraz w ośrodkach wypoczynkowych. A więc na czym polega ich fenomen?

domek holenderski całoroczny

Czym są mobilne domki holenderskie?

Domki holenderskie to pełna zabudowa kempingowa na kołach. Jest to ciekawa alternatywa dla domków drewnianych i murowanych. Różni się od przyczepy kempingowej tym, że nie można go przewozić bez specjalnej lawety – domek nie może samodzielnie poruszać się po drogach. Ich powierzchnia z reguły zamyka się w przedziale od 25m2 do 50m2. Domki te ze względu na swoją cenę wybierane są przez osoby, które niewielkim nakładem finansowy chcą się cieszyć spędzeniem czasu na działce. Na rosnącą popularność domków holenderskich ma wpływ nie tylko wzrost zamiłowania naszych rodaków do wypoczynku na świeżym powietrzu, lecz przede wszystkim ich liczne zalety.

Mały domek, ogromne zalety – dlaczego warto go kupić?

Główną zaletą domków holenderskich jest zdecydowanie wygoda – domki dojeżdżają do właściciela z pełnym wyposażeniem i wszystkimi instalacjami. Od razu można się do nich wprowadzić – są już w pełni umeblowane. Kolejną ogromną zaletą jest korzystna cena, która jest stosunkowo niska. Jeżeli wybierzemy domek holenderski do 35 m2 unikniemy pozwolenia na budowę. Oczywiście domek jest mobilny, więc w razie potrzeby można przewieźć go w inne miejsce. Domki holenderskie posiadają komfortowe rozmieszczenia pomieszczeń. Mogą być używane przez cały rok, ale także sezonowo. Więcej o atutach domków holenderskich przeczytasz na stronie: https://www.mobilnedomkins.pl/domki-holenderskie.php#wazne_informacje w akapicie „Jakie są zalety domków holenderskich?”.

Domki holenderskie – cena

Takie domki mobilne można kupić lub wynająć. Ile kosztuje kupno domku holenderskiego? To zależy od naszych potrzeb i wymagań. Domki używane są oczywiście znacznie tańsze niż te nowe. Cena za m2 domków używanych wynosi około 1,5 tyś, natomiast za domki nowe wynosi mniej więcej 3,5 tyś. Cena zależy także od wielkości – za najmniejsze zapłacimy nawet 10 tysięcy złotych, a za największe aż do 200 tysięcy.

Czy takie domki wymagają pozwolenia na budowę?

I tak, i nie. Domy holenderskie podlegają przepisom prawa budowlanego – dlatego udać się do Urzędu, gdzie mamy zamiar postawić domek holenderski i porozmawiać z urzędnikiem o wszystkich możliwościach. Jeśli planujesz postawić domek holenderski do 35m2, wystarczy jedynie zgłosić taką chęć do urzędu. Niestety takie zgłoszenie ważne jest tylko 120 dni. Po tym okresie należy przestawić domek i ponownie napisać zgłoszenie lub uzyskać pozwolenie na budowę. Natomiast jeżeli chcesz postawić domek o powierzchni powyżej 35m2, musisz przygotować projekt budowlany oraz zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni i Warunkom Zabudowy. Dodatkowo, należy wykazać prawo do dysponowania działką na cele budowlane, a działka powinna być zakwalifikowana pod budownictwo rekreacyjne albo mieszkalne i rekreacyjne.