Dom

Czym jest farba kredowa?

Farba kredowa idealnie sprawdza się podczas renowacji starych mebli, wykonanych z drewna. Łatwo ją nanieść na przedmiot, którego nie trzeba również wcześniej szlifować. Wybierając farbę kredową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak np. kolor, ale również i skład czy cel, dla którego będzie ona wykorzystana. Który produkt najlepiej wybrać, by spełnił nasze oczekiwania?

Odnawianie starych mebli -StareNaNowe

Czym jest farba kredowa?

Wiele osób z pewnością zastanawia się teraz, czym jest farba kredowa i jak wybrać odpowiednią, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Jak się okazuje, farba kredowa jest doceniana głównie przez osoby, których pasją lub pracą jest odnawianie starych mebli. Tego rodzaju produkt potrafi zapewnić niepowtarzalny efekt, wpisujący się w gusta nawet najbardziej wymagających osób. Farba kredowa to najlepszy wybór, na co wpływa przede wszystkim łatwość aplikacji i wysoka przyczepność. Farba ta pozwala również uzyskać w łatwy sposób efekt przecierek czy cieniowania. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni drewnianych, na których prezentuje się ona zdecydowanie najlepiej. Co więcej, podłoża nie trzeba szlifować w celu pozbycia się poprzednich warstw farby. Warto jednak powierzchnię umyć i odtłuścić, by osiągnięte efekty były zgodne z oczekiwaniami.

Jakie są rodzaje farb kredowych?

Dostępne na rynku farby kredowe dzieli się na kilka rodzajów, zależnych od właściwości i przeznaczenia. Wśród podstawowych wyróżnić można m.in. farbę mleczną, określaną mianem farby kredowej kazeinowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona oparta na kazeinie, będącej składnikiem mleka. Produkt ten przydaje się znakomicie podczas wykonywania dekoracyjnych przecierek, nadających meblom walory estetyczne. Kolejnymi rodzajami farby kredowej są farby mineralne i magnetyczne. Pierwsza grupa charakteryzuje się dużą przepuszczalnością, druga natomiast nadaje pomalowanym powierzchniom właściwości magnetyczne, dzięki którym możliwe będzie przyczepianie do nich elementów, wykonanych z metalu. Poszukując farby szybkoschnącej, warto postawić na farbę kredową żywicową, która również perfekcyjnie zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniami. Z kolei chcąc ochronić ja przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, należy postawić na farbę kredową na bazie emulsji olejowej. Ostatnim już popularnym rodzajem tej grupy produktów jest farba kredowa klejowa. W tym przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na procentowy udział kredy w składzie produktu. Niezależnie od tego, na który rodzaj farby kredowej się zdecydujemy, malowana powierzchnia powinna być zawsze odpowiednio zabezpieczona. W tym celu warto postawić na odpowiedni wosk, który ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, przydłużając nowe życie, które nadały jej farby kredowe.