Technologia

Czym jest transkrypcja nagrania i transkrypcja wywiadu?

W językoznawstwie istnieje pojęcie takie jak transkrypcja, oznaczające system zapisu głosek za pomocą symboli graficznych. Czym jest transkrypcja nagrania? Polega ona na dokładnym zapisaniu przebiegu zarejestrowanej rozmowy w dowolnym programie zapisu tekstowego.

Kiedy można skorzystać z transkrypcji nagrań?

Obecna technologia daje możliwości rejestracji dźwięku na różnych nośnikach, takich jak: telefony, dyktafony i kamery. Nagrywanie dźwięku ma zastosowanie w różnego rodzaju badaniach, np. marketingowych, jak również w trakcie zapisu konferencji, wykładów, czy posiedzeń sądów. Odsłuchanie zapisanego nagrania bywa mozolne i monotonne, stąd pojawia się potrzeba wykonania transkrypcji. Oczywiście istnieją firmy, które specjalizują się w wykonywaniu transkrypcji nagrań, dzięki czemu sami nie musimy się tym zajmować. Przeglądając tego typu oferty w Internecie, z pewnością trafimy na firmę Transkrypcje SpiszeTo, która posiada wieloletnie doświadczenie w swojej branży.

Dlaczego doświadczenie w transkrypcji jest tak ważne?

Transkrypcja nagrania wymaga doświadczenia i umiejętności pracy z tekstem pisanym. Powinna być wykonana w sposób sumienny, dokładny i staranny, a przede wszystkim zgodny z zapisem dźwiękowym rozmowy. Jest to bardzo przydatne narzędzie, gdyż umożliwia szybkie i proste odnalezienie tematów, interesujących przeprowadzającego badanie lub wywiad. Specyficznym rodzajem transkrypcji jest transkrypcja wywiadu. Jest to działanie polegające po prostu na przepisaniu wywiadu, który został zarejestrowany w formie audio lub video. W praktyce wygląda to tak, że transkrybent odsłuchuje wywiad fragment po fragmencie i stopniowo tworzy dokument w formie tekstowej.

Mężczyzna wykonujący transkrypcję wywiadu

Jak wygląda usługa transkrypcji nagrań?

Transkrypcja wywiadu, w którym uczestniczą dwie osoby: moderator i respondent jest stosunkowo łatwa. Wywiad grupowy, z udziałem więcej niż dwóch osób jest już znacznie trudniejszy. Im dłużej dana osoba pracuje przy wykonywaniu transkrypcji, tym szybciej i dokładniej to robi. Ważne jest, by dokładnie oddzielić wypowiedź moderatora od wypowiedzi respondenta. Wypowiedź moderatora powinna być zapisana pogrubioną czcionką. W tekście powinny być umieszczone znaczniki czasowe. Niektórzy klienci mają własne preferencje co do tego, jak powinna wyglądać transkrypcja wywiadu. Ważne jest więc, aby je omówić jeszcze przed wykonaniem pracy i dostosować się do indywidualnych wymagań osoby zlecającej transkrypcję.