NajnowszeTurystyka

Hotel, pensjonat, motel, hostel – jaka jest różnica?

Wybierając się na wyczekiwane wakacje, urlop czy podróż służbową, oprócz zorganizowania transportu, listy potrzebnych rzeczy i wykazu atrakcji, niezbędnym jest znalezienie noclegu. Do dyspozycji poszukujących są hotele, pensjonaty, motele i hostele. Czym się różnią?

Na początek – definicje

Spośród wymienionych opcji noclegowych hotel charakteryzuje się najwyższym standardem wypoczynku. Posiada co najmniej 10 pokoi, które najczęściej mają strukturę jedno- lub dwuosobową. Do każdego przynależy osobna łazienka. W zależności od jakości obiektu i oferowanych usług przyznawane są gwiazdki – hotele o najsłabszym standardzie mają jedną gwiazdkę, a te najbardziej luksusowe aż pięć. Oczywiście przekłada się to również na cenę noclegu. Niektóre hotele są również wyposażone w sale konferencyjne w których można zorganizować szkolenie czy też konferencję. Taką salę posiada m.in. hotel Gal, który znajduje się w Tarnowie – https://www.hotelgaltarnow.pl/oferta/sala-konferencyjna. Warto dodać, że przy zakwaterowaniu w hotelu, goście mogą liczyć na udogodnienia takie jak m. in. darmowy internet i telewizja oraz na dodatkowe usługi (np. sprzątanie, restauracja w budynku). Lokalizacja zazwyczaj jest bardzo dobra – w pobliżu licznych atrakcji i z łatwym dostępem do różnych części miasta.

Pensjonat natomiast to odpowiedni wariant dla tych, którzy poszukują dobrego standardu w połączeniu ze spokojem. W tego typu bazie noclegowej jest minimum 7 pokoi, a opcja wyżywienia jest dostępna przez cały dzień. Podobnie jak hotele, standardy pensjonatów są oceniane za pomocą gwiazdek.

Motel to odpowiedź na zapotrzebowanie zmotoryzowanych turystów. Jest zlokalizowany w pobliżu ruchliwej drogi, najczęściej nieopodal stacji paliw. Z uwagi na grupę docelową klientów i położenie, motel posiada duży parking oraz własne zaplecze gastronomiczne. W obiekcie znajduje się przynajmniej 10 pokoi – z reguły jedno- lub dwupokojowych.

Hostel to wersja najbardziej ekonomiczna, ale również – z najmniej komfortową opcją spania. Do dyspozycji gości są pokoje wieloosobowe (często z piętrowymi łóżkami) wraz ze wspólną łazienką i kuchnią. Nie ma się wpływu na towarzystwo w kwaterze, a posiłki przygotowuje się samodzielnie.

Różnica w cenie i komforcie

W zależności od terminu wyjazdu, wybranego standardu obiektu i opcjonalnie dobranych usług dodatkowych, ceny za dobę mogą zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych za osobę. Górnej granicy nie ma. Dla osób lubiących komfortowe warunki wypoczynku, idealnym rozwiązaniem będzie hotel lub nieco bardziej ekonomiczna wersja – pensjonat. Warto dodać, że w ekskluzywnych hotelach są także baseny, siłownie, kręgielnie, sauny, a nawet SPA. Dlatego też, aby zrelaksować się i odpocząć nie potrzeba opuszczać obiektu. Dla tych jednak, którym zależy wyłączenie na opcji noclegu bez dodatkowych usług, zapewne będzie odpowiadał wariant motelu lub hostelu.

Inne potrzeby będzie miał singiel niż rodzina z dziećmi czy osoby starsze. Oprócz puli na nocleg, trzeba także wziąć pod uwagę styl życia, cele wyjazdu i możliwości dojazdu (wszak nie każdy podróżuje autem, stąd lokalizacja noclegu jest istotna).