
Jak działa i ile prądu zużywa gruntowa pompa ciepła?
Pompy ciepła są coraz popularniejszą formą ogrzewania nieruchomości. Stanowią ekologiczną alternatywę dla wszelkiego rodzaju pieców na paliwo stałe czy też gaz. Koszt zakupu staje się coraz niższy, a na rynku znaleźć można wielu dostawców, zapewniających urządzenia wysokiej klasy i profesjonalną usługę montażu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca i może być wykorzystywana nawet przy małych działkach. Alternatywą są gruntowe pompy ciepła. Jak działają i kiedy warto sięgać po to rozwiązanie? Jaki jest koszt ich użytkowania? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Jak działają gruntowe pompy ciepła?
Pompy gruntowe w przeciwieństwie do pomp powietrznych, pozyskują energię cieplną ze źródeł znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Wykorzystują do tego celu specjalne sondy, umieszczane w kilku punktach na działce. Pozyskują one energię zgromadzoną w samym gruncie, poniżej punktu jego zamarzania, lub z wód gruntowych, które są zdecydowanie cieplejsze niż powietrze powyżej poziomu gruntu.
Na stronie: gruntowa pompa ciepła znajdują się dokładniejsze informacje związane z procesem pozyskiwania energii i rozmieszczenia sond, które zapewni największą wydajność całego układu. Warto się z nim zapoznać, by wiedzieć, czy rozwiązanie to będzie korzystne przy konkretnych warunkach.
Dla kogo przeznaczone są gruntowe pompy ciepła?
W porównaniu do pomp powietrznych, gruntowe pompy ciepła pracują w szerszym zakresie temperatur. Umożliwia to sprawne ogrzewanie nieruchomości nawet przy temperaturach na zewnątrz spadających poniżej -15 stopni. Wadą tego rozwiązania jednak jest konieczność posiadania większej działki niż w przypadku pompy powietrznej. Związane jest to z koniecznością umieszczenia kilku sond gruntowych w różnych punktach, by mogły pozyskiwać jak najwięcej energii.
Z wyżej wymienionych powodów pompy gruntowe zalecane są dla osób, które posiadają nieruchomości na terenach, gdzie temperatury zimą są bardzo niskie, a przy nieruchomości znajduje się działka umożliwiająca umieszczenie kilku sond oddalonych od siebie.

Ile prądu zużywają gruntowe pompy ciepła?
Wszelkiego rodzaju pompy ciepła do pracy wymagają prądu. Pompy gruntowe pobierają go zdecydowanie mniej niż pompy powietrzne, a osiągane jest to dzięki skuteczniejszemu odzyskiwaniu ciepła z jego źródła. Efektywność energetyczna wyrażana współczynnikiem COP (Coefficient of Performance) dla pomp ciepła wynosić może od 3 do ponad 5, a oblicza się go dzieląc wartość całkowitej energii cieplnej uzyskanej przez pompę, przez wartość dostarczonej energii elektrycznej. Oznacza to, że dostarczając do pompy 1kWh energii elektrycznej pozyskać można od 3 do nawet ponad 5 kWh energii cieplnej. Dzięki temu gruntowe pompy ciepła zaliczane są do wysokich klas energetycznych A++, a nawet A+++.
Współczynnik COP zależy w znacznej mierze od sposobu ogrzewania domu, ponieważ istotna jest temperatura podawana na układ centralnego ogrzewania. W przypadku ogrzewania podłogowego wynosi ona 35 stopni, a dla klasycznych grzejników 55 stopni.
Jaki jest koszt ogrzewania domu gruntową pompą ciepła?
By obliczyć dokładny koszt ogrzewania, niezbędne jest posiadanie informacji o zapotrzebowaniu nieruchomości na ciepło oraz wartości SCOP, czyli sezonowego współczynnika efektywności. Od wartości COP różni się tym, że bierze się pod uwagę wartości całoroczne, czyli wartość energii cieplnej wyprodukowanej w przeciągu roku dzieli się przez wartość dostarczonej pompie energii elektrycznej. Po dokonaniu tych obliczeń wystarczy podzielić zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości przez wartość SCOP, by uzyskać przybliżone, roczne zużycie prądu.
Nowości
Partnerzy
Nasz partner: Lexus – Kominki Wrocław to firma z długoletnim stażem na wrocławskim rynku kominków. Przedsiębiorstwo posiada bogatą ofertę, w której znajdują się między innymi wkłady kominkowe, obudowy kominkowe, kominki kamienne, kominki tradycyjne oraz kominki nowoczesne.
Ostatnie komentarze
O nas
Prawa autorskie © 2024 Dynamiczny Portal Społeczny – ciekawe i pomocne artykuły. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz