BiznesNajnowsze

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

Aranżacja niewielkiego mieszkania w bloku może stanowić wyzwanie, zwłaszcza, jeżeli chcemy połączyć funkcjonalność wnętrz z wysoką estetyką. Przeszkodą w realizacji tego celu jest przede wszystkim mały metraż. Warto pamiętać jednak, że jeżeli staranie wybierzemy każdy element wystroju mieszkania, pomimo trudności możemy cieszyć się wygodnym i estetycznym wnętrzem. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek. 

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie – co robić?

Kluczem do urządzenia funkcjonalnego, małego mieszkania w bloku jest zrozumienie słowa „funkcjonalny”. Termin ten na pozór może brzmieć nieco skomplikowanie, jednak kiedy zastąpimy to pojęcie synonimami, takimi jak „użyteczny” i „komfortowy”, zyskujemy jasność co do tego, czym kierować się przy urządzaniu wnętrza. Jeśli szukacie lokum w województwie lubuskim to firma Amaro Investment oferuje mieszkania deweloperskie zielona góra, które są funkcjonalne i nowoczesne, siedziba firmy znajduje się na ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 25A w Zielonej Górze (tel: 537 040 077). Istnieje wiele metod i wnętrzarskich trików na uzyskania takiego efektu, które należy wykorzystać z rozmysłem, dopasowując je do indywidualnych potrzeb domowników. To, co oznacza „funkcjonalność” zależne będzie od wieku, ilości i nawyków osób zamieszkujących daną przestrzeń. Ujmując problem możliwie ogólnie, warto być otwartym na przeprowadzanie radykalnych zmian, takich jak ingerencja w układ pomieszczeń. Na to, czy rozkład mieszkania będzie sprawdzał się w codziennym życiu należy zwrócić uwagę już przed zakupem, tak by konieczność zmian była ograniczona do minimum. Na tym etapie warto także wstępnie podzielić mieszkanie na strefy. Wyróżnia się strefę wejściową (korytarz, przedsionek itp.), sferę dzienną (salon, kuchnia) oraz prywatną (sypiania, pokoje prywatne, łazienka). Najlepiej, by strefy były umiejscowione w oddzielnych pokojach, jeżeli jednak tak nie jest, zaleca się by je od siebie oddzielić symbolicznie. Kiedy wydzielimy strefy, łatwiej jest dobierać meble oraz dekoracje do pomieszczeń, bo dokładnie wiemy, jaką funkcję będzie pełnić konkretna przestrzeń. Dobierając wyposażenie wnętrz przede wszystkim zadbajmy o to, by przemieszanie się po domu było komfortowe, nie utrudniając komunikacji – należy zwrócić uwagę, by móc swobodnie przejść pomiędzy meblami. Szuflady, grzejniki oraz potrzebne sprzęty (pralka, suszarka itp.) nie powinny być zastawione. Zachowajmy jednak balans – meble i dodatki muszą być ergonomiczne, dopasowane do indywidualnych cech użytkowników – takich, jak np. wzrost. Warto położyć także nacisk na oświetlenie, by nie zajmowało zbyt wiele przestrzeni, a jednocześnie równomiernie oświetlało mieszkanie.

Chcąc znaleźć idealne mieszkanie z rynku pierwotnego, które ma funkcjonalny układ warto śledzić aktualności na stronach internetowych deweloperów, takich jak np. https://amarodeweloper.pl/category/aktualnosci/, ponieważ można znaleźć tam wiele informacji na temat nowych realizacji w danym regionie. Dzięki tej czynności jesteśmy w stanie znaleźć funkcjonalne mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania.

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie – czego unikać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że wizualny aspekt mieszania, polegający głównie na optycznym powiększeniu wnętrza nie równa się urządzeniu funkcjonalnego pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy zadbać o zaaranżowanie przestrzeni mieszkania, bo kiedy przestrzeń nie będzie urządzona z rozmysłem, mieszkania nie uratuje trafnie dobrany kolor na ścianach. Pomieszczenie będzie tylko wydawać się większe, jednak niczego w praktyce nie pomieści, a funkcjonowanie w takim wnętrzu będzie bardzo trudne. Generalnie z doborem dodatków należy się wstrzymać, do momentu, kiedy przeznaczenie konkretnych pomieszczeń oraz ewentualne zmiany w rozkładzie mieszkania zostaną określone. Dekorując małe mieszkanie w bloku poleca się nie przesadzać z dodatkami, a w kwestiach dekoracyjnych położyć nacisk na jedno z pomieszczeń. Najlepiej, by było to tak zwane „serce domu”, przy którym spotykają się wszyscy domownicy. Może być to salon, ale także kuchnia, dokładnie stół kuchenny. To miejsce warto bogato udekorować, w innych wypadkach poleca się zdecydować się na oszczędność. Błędem jest także zapominanie o porządkowaniu mieszkania i przypadkowe wprowadzanie zmian w dobrze zaaranżowanym mieszkaniu podczas codziennych aktywności, np. poprzez przestawienie deski do prasowania w inne miejsce. Tworzy się wówczas chaos, który zaburza komunikację w mieszkaniu, a także zabiera cenne miejsce. Warto przyzwyczaić się do tego, że jeżeli chodzi o urządzanie małego metrażu wszystko musi być z góry zaplanowane, a każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Podchodząc do funkcjonalnego urządzania małego mieszkania w bloku z rozmysłem, na pewno odniesiemy sukces.