Uroda

Jak pozbyć się kompleksu odstających uszu?

Odstające uszy należą do najczęściej spotykanych problemów estetycznych. Występowanie tego defektu nie jest co prawda poważnym zagrożeniem dla zdrowia fizycznego, wiąże się jednak często z powstawaniem kompleksów. Wiele osób, szczególnie młodych, właśnie z ich powodu ogranicza swój udział w życiu społecznym, a niekiedy nawet całkowicie się z niego wycofuje.

Co jest powodem odstawania uszu?

Małżowina uszna zbudowana jest przede wszystkim z tkanki chrzęstnej — to ona odpowiada za jej kształt. Jest on przy tym najczęściej dziedziczny. Można więc powiedzieć, że problem odstających uszu ma podłoże genetyczne. W ujęciu czysto anatomicznym defekt ten jest natomiast zwykle wywołany brakiem lub nieprawidłowym wykształceniem grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się i kieruje ku tyłowi głowy. Należy przy tym zaznaczyć, że pełne uformowanie się małżowiny ma miejsce około siódmego roku życia — dopiero wówczas można ocenić, czy faktycznie jej kształt odbiega od normy i rozważyć ewentualne działania zaradcze.

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku odstających uszu?

Na wielu forach internetowych można znaleźć porady, dotyczące sposobów radzenia sobie z odstającymi uszami. Wśród nich natrafić można na przykład na zalecenia noszenia specjalnych opasek czy nawet przyklejania małżowin plastrem. W praktyce jednak metody te nie mają najczęściej większej wartości, a stosowanie niektórych spośród nich może doprowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Jedynym uznanym i sprawdzonym sposobem, pozwalającym na trwałe rozwiązanie problemu odstających uszu, jest zabieg chirurgiczny – otoplastyka, czyli plastyka uszu.

Plastyka uszu Gdańsk

Kiedy można wykonać zabieg korekty odstających uszu?

Najlepsze efekty można osiągnąć, wykonując korektę kształtu małżowiny usznej u osób w wieku do 19 lat. Związane jest to z faktem, że u osób młodych nie występują jeszcze zwapnienia tkanek w obrębie tej części ciała. Jednocześnie możliwości modelowania chrząstki są w ich wypadku znacznie większe niż u starszych pacjentów. Oczywiście przeprowadzenie podobnego zabiegu w późniejszym okresie życia również nie stanowi problemu, jednak należy się wówczas liczyć z wystąpieniem poważniejszych efektów ubocznych. Operacji takiej nie powinny być natomiast poddawane dzieci poniżej 7 roku życia – jak już wspomniano, małżowina nie jest u nich jeszcze w pełni uformowana, nie można więc mieć pewności co do jej ostatecznego kształtu.

Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?

Pierwszym etapem tej procedury medycznej jest zawsze kwalifikacja do zabiegu przez specjalistę – chirurga plastycznego. Przeprowadza on wywiad i badania fizykalne pacjenta, wykonuje pomiary małżowiny i dobiera odpowiednią metodę korekty. Sama otoplastyka najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu dokonuje się kilku nacięć skóry i modeluje chrząstkę, tak, by nadać małżowinie usznej odpowiedni kształt. Trwa to najczęściej od 1 do 1,5 godziny. Pacjent może zwykle wrócić do domu bezpośrednio po zakończeniu operacji.