Jak pozbyć się kompleksu odstających uszu?

Odstające uszy należą do najczęściej spotykanych problemów estetycznych. Występowanie tego defektu nie jest co prawda poważnym zagrożeniem dla zdrowia fizycznego, wiąże się jednak często z powstawaniem kompleksów. Wiele osób, szczególnie młodych, właśnie z ich powodu ogranicza swój udział w życiu społecznym, a niekiedy nawet całkowicie się z niego wycofuje.

Co jest powodem odstawania uszu?

Małżowina uszna zbudowana jest przede wszystkim z tkanki chrzęstnej — to ona odpowiada za jej kształt. Jest on przy tym najczęściej dziedziczny. Można więc powiedzieć, że problem odstających uszu ma podłoże genetyczne. W ujęciu czysto anatomicznym defekt ten jest natomiast zwykle wywołany brakiem lub nieprawidłowym wykształceniem grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się i kieruje ku tyłowi głowy. Należy przy tym zaznaczyć, że pełne uformowanie się małżowiny ma miejsce około siódmego roku życia — dopiero wówczas można ocenić, czy faktycznie jej kształt odbiega od normy i rozważyć ewentualne działania zaradcze.

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku odstających uszu?

Na wielu forach internetowych można znaleźć porady, dotyczące sposobów radzenia sobie z odstającymi uszami. Wśród nich natrafić można na przykład na zalecenia noszenia specjalnych opasek czy nawet przyklejania małżowin plastrem. W praktyce jednak metody te nie mają najczęściej większej wartości, a stosowanie niektórych spośród nich może doprowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Jedynym uznanym i sprawdzonym sposobem, pozwalającym na trwałe rozwiązanie problemu odstających uszu, jest zabieg chirurgiczny – otoplastyka, czyli plastyka uszu.

Plastyka uszu Gdańsk

Kiedy można wykonać zabieg korekty odstających uszu?

Najlepsze efekty można osiągnąć, wykonując korektę kształtu małżowiny usznej u osób w wieku do 19 lat. Związane jest to z faktem, że u osób młodych nie występują jeszcze zwapnienia tkanek w obrębie tej części ciała. Jednocześnie możliwości modelowania chrząstki są w ich wypadku znacznie większe niż u starszych pacjentów. Oczywiście przeprowadzenie podobnego zabiegu w późniejszym okresie życia również nie stanowi problemu, jednak należy się wówczas liczyć z wystąpieniem poważniejszych efektów ubocznych. Operacji takiej nie powinny być natomiast poddawane dzieci poniżej 7 roku życia – jak już wspomniano, małżowina nie jest u nich jeszcze w pełni uformowana, nie można więc mieć pewności co do jej ostatecznego kształtu.

Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?

Pierwszym etapem tej procedury medycznej jest zawsze kwalifikacja do zabiegu przez specjalistę – chirurga plastycznego. Przeprowadza on wywiad i badania fizykalne pacjenta, wykonuje pomiary małżowiny i dobiera odpowiednią metodę korekty. Sama otoplastyka najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu dokonuje się kilku nacięć skóry i modeluje chrząstkę, tak, by nadać małżowinie usznej odpowiedni kształt. Trwa to najczęściej od 1 do 1,5 godziny. Pacjent może zwykle wrócić do domu bezpośrednio po zakończeniu operacji.