Uroda

Jak przygotować się do wykonania zdjęć do dokumentów?

Zdjęcia do dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport, dyplom, czy legitymacja, powinny być wykonane według określonych przepisów. Dzięki temu identyfikacja właściciela jest o wiele łatwiejsza. Sprawdź jak prawidło przygotować się do wykonania tego typu zdjęć.

Ciechocinek zdjęcia do dokumentów

Zalecenia do wykonania dokumentów

Wszystkie potrzebne wytyczne, które są niezbędne do wykonania zdjęcia do danego dokumentu, można znaleźć na stronie rządowej. Jednak nie musisz ich teraz szukać, wszystkie najważniejsze informacje już dla Ciebie przygotowaliśmy. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że Twoje zdjęcie powinno być wykonane nie później niż ostatnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ważne, aby było aktualne, a Twój wygląd znacznie się nie różnił od obecnego. Jeśli posiadany zarost przez mężczyzn nie utrudnia ich rozpoznania, posiadanie go do zdjęcia nie jest problemem. Istotne jest także, aby wyraz twarzy był naturalny i neutralny. Nie wskazany jest, np. szeroki uśmiech, czy zdjęcie na którym spoglądasz z ukosa. Wymagają tego rządowe wytyczne.

Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do wykonania fortografii do dokumentów, odwiedź stronę „Sawa, Fotograf Ciechocinek” – gdzie znajdziesz ofertę studia Sawa, działającego od ponad 15 lat na rynku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, klienci mogą być pewni że zdjęcia do dokumentów zostaną wykonane według obowiązujących wytycznych.

Co na ten temat mówią przepisy?

Należy przede wszystkim pamiętać o takich rzeczach jak:

  • Dozwolone jest pozowanie z okularami korekcyjnymi, jednak nie mogą swoją wielkością zasłaniać oczu, a w ich szkłach nie może odbijać się światło. Jeśli osoba nosi okulary przyciemnione w związku z wadą wzroku, może je mieć założone, jednak potrzebne będzie zaświadczenie o niepełnosprawności.
  • Na zdjęciu nie możemy mieć założonych okularów przeciwsłonecznych lub innych dodatków, które mogłyby utrudniać identyfikację.
  • Niedopuszczalne jest pozowanie z nakryciem głowy. Wyjątek stanowią religie, które tego wymagają. Jednak wtedy także należy przedstawić zaświadczenie o przynależności wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce. Pomimo tego owal twarzy oraz linia uszu ciągle musi być widoczna.

Makijaż, biżuteria i ubrania

Warto postawić na naturalny i subtelny makijaż. Duży plus dają odbijające światło podkłady. Wraz z lampą błyskową da to lepszy efekt. Nie musisz się martwić o ewentualne niedoskonałości. Z tym problemem fotograf poradzi sobie w Photoshopie. Do zdjęcia możemy ubrać biżuterie. Jednak trzeba pamiętać, że nie może ona zasłaniać twarzy, ani zaburzać jej proporcji. Tak samo nie może wpływać na tło zdjęcia. Delikatne i subtelne kolczyki, czy łańcuszek, nie będą przeszkadzać. Jednak mimo wszystko zaleca się jej niezakładanie. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, czy aby na pewno dana biżuteria spełnia wymogi, najlepiej w takim wypadku ją zdjąć. Natomiast jeśli chodzi o ubrania, nie ma konkretnych wytycznych co do ich koloru, a mianowicie w tym przypadku do koloru bluzki bądź koszuli. Istotne jest to, aby dany ciuch nie zasłaniał twarzy. Co może się wydarzyć w przypadku apaszki. Warto zwrócić uwagę, że taki dokument zostanie z nami na długi czas, dlatego warto przygotować się w taki sposób, abyśmy się podobali sami sobie na wykonanej fotografii.