Jak wybrać windę?
W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, winda była uważana za synonim luksusu. Obecnie dźwig osobowy nie robi na nikim wrażenia, jest zamocowany w większości budynków mieszkalnych, traktowany jako element obligatoryjny nowoczesnego budownictwa.
Winda jako wynalazek cywilizacyjny
Winda, choć znana była już w starożytnym Rzymie doby cesarza Nerona, rozpowszechniła się dopiero w XIX w. Obecne windy mają napęd elektroniczny bądź hydrauliczny, sterowane są automatycznie, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo osobom pokonującym poszczególne przystanki. Każda z wind podlega dozorowi technicznemu.
Windy współcześnie
Bloki i wieżowce obligatoryjnie wyposażone są w dźwigi osobowe. Z kolei transport wielkogabarytowych towarów ułatwiony jest przez windy towarowe, głównie w zakładach produkcyjnych. W nowoczesnym budownictwie wszystko zostało przemyślane w ten sposób, by nie dochodziło do przejawów niegospodarności. W Warszawie zaistniał popyt na windy, których w kolejnych latach systematycznie będzie przybywać. Przykład Warszawy podkreśla, że warto postawić na nowy dźwig, gdyż w ten sposób budynek będzie funkcjonalny przez dłuższy okres czasu, eksploatacja również nabierze na racjonalności. Warto czasami zmodernizować bądź też wymienić dźwig osobowy, gdyż poprawimy tym samym parametry oraz zwiększymy poczucie bezpieczeństwa.
Jakie powinny być windy osobowe?
Wybór windy pod konkretny budynek z pewnością nie należy do czynności prostych, wymaga przemyślenia, rozważenia wielu aspektów, gdyż jest to inwestycja na dłuższy czas. Decyzję podejmują architekci, jednak często mają związane ręce, gdyż budżet jest ograniczony, dużo do powiedzenia w tym aspekcie ma również inwestor.
W jaki sposób sporządza się projekt dźwigu osobowego?
Powinniśmy wziąć pod uwagę wymagania klienta, uwarunkowania techniczne i regulacje prawne. Bardzo ważne są parametry techniczne, czyli udźwig, który mierzony jest w kilogramach, ponadto prędkość jazdy, wysokość podnoszenia, rodzaj napędu i sposób sterowania. Parę czynników decyduje o tym, ile wyniesie koszt windy, chodzi tutaj o wymagany udźwig, oczekiwaną wielkość kabiny, liczbę przystanków, usytuowanie dźwigu, czy ma być wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz, wysokość podnoszenia i standard wykończenia kabiny a także liczbę drzwi przystankowych oraz kabinowych. Warto instalację dźwigu powierzyć firmie, która ma w tym aspekcie długoletnie doświadczenie, wielość przeprowadzonych pomyślnie inwestycji, uzyskamy gwarancję, że nasze wymogi zostaną wprowadzone w czyn. Sprawdź windy osobowe – Projekt, Montaż, Serwis i postaw na firmę, która dostosuje się do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, która zajmie się planowaniem, produkcją, montażem, konserwacją, serwisem, konsultacją oraz da Ci gwarancję na dźwig osobowy.
Bardzo przydatny artykuł. Remontuję starszy blok i na pewno skorzystam z poleconego tutaj serwisu wind, ponieważ szukałem właśnie jakiegoś specjalisty w Łodzi.