Jak wygląda zabieg korekcji uszu?
Niesymetryczne, odstające uszy bardzo często stanowią źródło kompleksów, zwłaszcza u młodych ludzi. Obniżona samoocena i zaniżone poczucie atrakcyjności wpływają na problemy w budowaniu relacji międzyludzkich. Otoplastyka pozwala usunąć te problemy, wprowadzając nową jakość codziennego funkcjonowania.
Co to jest otoplastyka?
Otoplastyka to inaczej chirurgiczna korekta uszu. Jest to zabieg, pozwalający na usunięcie wrodzonych bądź nabytych asymetrii i deformacji małżowin usznych oraz wyregulowanie kąta odchylenia ucha od głowy. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się kompleksów, związanych z zewnętrznym wyglądem twarzy.
Kto może skorzystać z zabiegu?
Różnego rodzaju deformacje małżowin usznych nie wpływają na jakość słuchu, choć mogą znacznie obniżyć samoocenę i komfort psychiczny. Tego rodzaju problem trudno ukryć pod włosami czy czapką. Otoplastyka jest prostym i mało inwazyjnym sposobem na rozwiązanie takiej sytuacji. Nie jest to zabieg ani czasochłonny, ani tym bardziej skomplikowany, choć jego wykonanie zawsze warto powierzyć profesjonaliście. Korekta uszu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa na ogół 1.5 godziny. W tym czasie chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia w tylnej części ucha. Pozwala na usunięcie fragmentu skóry, wymodelowanie chrząstki i nadanie jej odpowiedniego kąta odchylenia od ucha. Jeśli problemem jest zbyt duża muszla ucha, zabieg pozwala również na wycięcie fragmentu chrząstki. Więcej o jego możliwościach przeczytać można na stronie: plastyka uszu w Gdańsku, gdzie znalazły się informacje o przygotowaniu do chirurgicznej korekty uszu i zalecenia pozabiegowe.
Rekonwalescencja po chirurgicznej korekcie uszu
Zabieg otoplastyki kończy się założeniem szwów, które wspierają utrzymanie odpowiedniego kąta pomiędzy małżowiną a czaszką. Po zabiegu pacjent musi unikać wysiłku fizycznego i nosić specjalną opaskę uciskową, zwłaszcza podczas snu. W tym okresie warto zrezygnować również z jedzenia, które wymaga żucia i gryzienia oraz z opuszczania głowy poniżej poziomu serca. Odpoczynek nocny powinien odbywać się na 3 miękkich poduszkach. Wszystko to wpłynie pozytywnie na efekty zabiegu, którymi będzie można cieszyć się już kilka tygodni po jego wykonaniu.
Czy otoplastyka jest bezpieczna?
Korekta uszu może być dokonywana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest to wskazane zwłaszcza wówczas, gdy wygląd twarzy jest przyczyną kompleksów, utrudniających normalne funkcjonowanie. Zabiegowi mogą poddać się dzieci po ukończeniu 7 roku życia, kiedy to chrząstka przestaje intensywnie rosnąc i rozwijać się. Zabieg u dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, u dzieci natomiast stosuje się znieczulenie ogólne. Co ważne, otoplastyka jest bezpieczna, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stosunkowo niewielkie.