Dom

Jaki blat kuchenny wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Kuchnia to miejsce, w którym spędza się na ogół bardzo dużo czasu. Nic dziwnego, że wybory, których dokonujemy podczas urządzania tego pomieszczenia, nie mogą być przypadkowe. Dotyczy to m.in. blatów kuchennych, które poza oczywistą funkcją praktyczną, powinny również stanowić idealne uzupełnienie aranżacji i nadawać kuchni wyjątkowego charakteru. Dlatego też warto porównać wszystkie dostępne możliwości, by wybrać tą, która najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Blaty granitowe Wrocław

Blat kuchenny z drewna

Drewniany blat kuchenny sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych oraz naturalistycznych. Będzie on idealnie komponował się z monochromatycznymi, ciemnymi wnętrzami, jak i tymi rozjaśnionymi promieniami słonecznymi i kolorami pozostałych mebli. Drewniane blaty prezentują się wyjątkowo, choć wymagają nieco więcej uwagi. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich regularnej impregnacji. Aby jak najdłużej zachowały one swój niebagatelny wygląd, warto ograniczyć również stawianie na nich gorących naczyń. Blaty wykonane z drewna idealnie podkreślają charakter kuchni, nadając jej wyjątkowego stylu.

Blaty kompozytowe

Tego rodzaju blaty produkowane są ze skał, żywicy oraz różnego rodzaju pigmentów. Wykonywane są na zamówienie, dzięki czemu możliwy jest wybór kształtów i rozmiarów, co pozwala wkomponować je w każdą przestrzeń. To jeden z najdroższych wyborów, jeśli chodzi o blaty kuchenne. Cena idzie tutaj jednak w parze z jakością. Produkty tego typu cechuje bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na szkodliwe działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Idealnie pasują one do aranżacji loftowych.

Kamienne blaty kuchenne

Jest to rozwiązanie uniwersalne, pasujące do wszystkich aranżacji. Jednocześnie blaty kamienne we Wrocławiu, wykonane przez zakład kamieniarski Kominki Lexus Andrzej Słoninka, są głównie z granitu, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Co charakterystyczne dla tego typu materiału to również cena, która co prawda wysoka, ale pozwala mieć pewność, że produkt będzie spełniał swoje zadanie przez szereg kolejnych lat.

Blaty kuchenne drewniane Wrocław

Laminowane blaty kuchenne

Blaty laminowane powstają poprzez pokrycie lakierem laminowanym płyt wiórowych. Dzięki temu można wybrać barwę, a nawet strukturę powierzchni, która może przypominać swoim wyglądem granit czy drewno. Jest to zdecydowanie najtańszy wybór, choć w tym przypadku warto zwrócić uwagę na jakość produktu. Z reguły tego rodzaju blaty muszą być wymieniane po upływie kilku lat. Dlatego też należy zastanowić się czy bardziej satysfakcjonuje nas mniej trwałe, ale tanie rozwiązanie, czy też to, które posłuży przez kolejne lata, ale będziemy musieli za niego zapłacić zdecydowanie wyższą kwotę.

Blaty kuchenne z konglomeratów

Blaty z konglomeratów zyskują coraz większe grono zwolenników. Są lżejsze niż tradycyjny kamień i często przewyższają go swoją jakością. Co ciekawe, przyjmują one taką temperaturę, jaka występuje w otoczeniu. Są przy tym odporne na wilgoć i różnego rodzaju zabrudzenia.

Jaki blat wybrać do kuchni?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dokonując wyboru, warto wziąć po uwagę nie tylko oczekiwania, ale również i możliwości finansowe, bo to one w znacznym stopniu mogą zdeterminować naszą decyzję. Jeśli w kuchni dominują jasne barwy z pewnością warto postawić na blaty drewniane lub laminowane, które idealnie skomponują się z otoczeniem, podkreślając jego wyjątkowy charakter. Do ciemnych kuchni pasowały będą z kolei blaty kamienne, cechujące się stylem i elegancją. Należy pamiętać jednak, że idealna aranżacja to taka, która odpowiada gustom i potrzebom domowników, bo to właśnie oni w głównej mierze będą korzystać z wybranych rozwiązań.

Przykładowe realizacje z użyciem najlepszych materiałów można zobaczyć na stronie zakładu kamieniarskiego wspomnianej już firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, której siedziba mieści się przy ul. Jeleniej 56 we Wrocławiu (Tel. 607 671 150).