Zdrowie

Kiedy warto rozważyć zakup koncentratora tlenu?

Człowiek wykonuje w ciągu doby około 25 tysięcy wdechów. Przy każdym z nich do naszych płuc trafia tlen — składnik powietrza, który jest niezbędny dla podtrzymania procesów życiowych. Niestety, niektóre schorzenia utrudniają jego pobieranie. Nowoczesna medycyna nie jest jednak wobec nich bezradna. Jednym z podstawowych sposobów leczenia, stosowanych w opisanej sytuacji, jest użycie koncentratora tlenu.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator działa na bardzo prostej zasadzie: absorbuje z powietrza azot, zwiększając tym samym poziom tlenu w podawanej choremu mieszance gazów (po przetworzeniu w ten sposób jest ona nazywana „tlenem medycznym„). Na dodatek powietrze takie jest oczyszczane z substancji, które mogą być szkodliwe dla chorego, a następnie nawilżane. Wykorzystywany jest do tego specjalny osprzęt — filtry i nawilżacze.

Kiedy warto kupić koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu stosowane są najczęściej w leczeniu chorób układu oddechowego. Wskazaniami do ich użycia są na przykład:

  • niewydolność oddechowa,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • astma oskrzelowa,
  • mukowiscydoza.

Tlenoterapię wykorzystuje się również pomocniczo przy schorzeniach onkologicznych i chorobach układu krążenia.

Gdzie kupić koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu dostępne są przede wszystkim w sklepach medycznych. Warto wybierać te placówki, które oferują specjalistyczne doradztwo — oszczędzi nam to wiele czasu, potrzebnego w innym wypadku na poszukiwanie niezbędnych informacji w sieci. Jednym ze sklepów, w których możemy liczyć na tego typu pomoc, jest Patronus. Działa on na rynku sprzętu medycznego od wielu lat i cieszy się w branży bardzo dobrą opinią. Dodajmy, że firma Patronus prowadzi zarówno sprzedaż przez tradycyjne punkty stacjonarne, jak i poprzez internet.

Wypożyczalnia koncentratorów tlenu Patronus

Stacjonarny czy przenośny koncentrator tlenu – które urządzenie warto kupić?

Ważną kwestią jest również wybór pomiędzy przenośnym a stacjonarnym koncentratorem tlenu. Aparaty te znacząco różnią się od siebie. Urządzenia stacjonarne mają sporą wielkość. Można je przenosić, jednak dłuższa podróż z nimi nie wchodzi w grę — w trakcie pracy muszą być one podłączone do sieci. Ich zaletą jest natomiast wysoka wydajność — dzięki niej stanowią one podstawowe narzędzie tlenoterapii. Koncentratory przenośne są natomiast niewielkimi i lekkimi urządzeniami, zasilanymi z nowoczesnych baterii. Chory może zabrać je poza miejsce zamieszkania, a nawet udać się z nimi w dalszą podróż. Aparaty te mają jednak ograniczoną wydajność, pełnią więc z zasady jedynie pomocniczą rolę w tlenoterapii.

Kiedy warto kupić, a kiedy lepiej wynająć koncentrator tlenu?

Dostęp do tlenoterapii można uzyskać też poprzez wypożyczenie koncentratora. Taka droga polecana jest zwłaszcza osobom, które:

  • będą użytkować aparat jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia;
  • chcą wypróbować konkretny model urządzenia;
  • nie mogą pozwolić sobie na nabycie koncentratora;
  • poddane będą krótkotrwałej tlenoterapii.

W pozostałych przypadkach lepszym wyjściem jest zwykle zakup koncentratora tlenu na własność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *