Psychologia

Pomoc psychologiczna online – czy warto z niej skorzystać?

Terapia online jest coraz bardziej popularną opcją, jeśli chodzi o wspieranie zdrowia psychicznego. Nic dziwnego, że elastyczny charakter usług i przystępne ceny (w porównaniu z terapią stacjonarną) sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu osób. Ta forma terapii nie różni się za wiele od tradycyjnej terapii – i dotyczy to licencjonowanych psychologów, którzy zapewniają wirtualne wsparcie.

Terapia psychologiczna online

Zarówno online, jak i osobiście, psychologowie udzielają klientom profesjonalnej pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym w ich życiu – zarówno klinicznych (np. depresja lub lęk), okolicznościowych (problemy w związku lub nowa praca), jak i indywidualnych (nieuniknione wzloty i upadki w życiu). Spotykana jest również terapia par online. Niezależnie od lokalizacji od psychologów wymaga się posiadania takich samych uprawnień do udzielania pomocy terapeutycznej. Przykładem specjalisty, który oferuje zarówno terapię par online, jak i stacjonarnie jest Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, posiadająca swój gabinet pod adresem ul. Narutowicza 90 lok. 6, 90-139 Łódź.

Psycholog Wioletta Kucharek

Kim jest psycholog online?

Psycholog online nie różni się niczym od psychologa, którego można spotkać w biurze. Aby jeszcze bardziej zdemistyfikować rozmowę, psychologowie online mają dyplom z psychologii, a także szkolenie zawodowe i umiejętności wymagane do pomocy komuś w radzeniu sobie z wyzwaniami życiowymi i problemami ze zdrowiem psychicznym. Po latach studiów podyplomowych i nadzorowanych szkoleń, psychologowie uzyskują od swojego państwa uprawnienia do diagnozowania pacjentów i określania najlepszej formy leczenia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej online?

Psychologowie online mogą pomóc wielu różnym ludziom i leczyć wiele rodzajów problemów ze zdrowiem psychicznym. Aby pomóc w określeniu najlepszej formy leczenia, psychologowie mogą przeprowadzać i interpretować testy i oceny, aby pomóc zdiagnozować stan lub dowiedzieć się więcej o tym, jak dana osoba myśli, czuje i zachowuje się. Następnie stosują szereg terapii opartych na dowodach, aby pomóc w rozwiązaniu problemów, z którymi boryka się dana osoba, ogólnie przyjmując formę terapii rozmową.

Wizyta u psychologa – online czy stacjonarnie?

Psychologowie online są świetną alternatywą dla tradycyjnej terapii w gabinecie. Sesje terapii wirtualnej obejmują licencjonowanego terapeutę oferującego wsparcie psychologiczne i porady za pośrednictwem wiadomości online, wiadomości głosowych i wideo, a także sesji wideo na żywo. Niezależnie od tego, czy rozmowy odbywają się w czasie rzeczywistym, na przykład sesja wideo na żywo, czy w mniej natychmiastowym formacie, na przykład za pośrednictwem poczty e-mail lub asynchronicznych wiadomości tekstowych, ta forma doradztwa zapewnia szybki i wygodny dostęp do psychologów.

Terapia małżeńska online

Rozmowy z psychologiem online mają zazwyczaj formę transmisji wideo, audio lub tekstowych wysyłanych do terapeuty, który może odpowiadać wiele razy w ciągu dnia lub tygodnia, poprzez dłuższą sesję wideokonferencji lub kombinację tych opcji, w zależności od osoby. Jeśli dwoje ludzi szuka porady dla małżeństwa lub par, istnieją również opcje angażujące obie osoby, znosząc barierę koordynacji harmonogramu, która powstrzymuje wiele par przed szukaniem pomocy. Terapię małżeńską warto jednak odbyć osobiście.