DomUncategorized

Poznaj 7 skutecznych porad, jak oszczędzać w dobie inflacji

Galopująca inflacja wzmaga kryzys gospodarczy nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie. Z tego względu wiele osób poszukuje sposobów na oszczędności. W końcu w obliczu aktualnej, trudnej sytuacji każda zaoszczędzona złotówka w kieszeni może być na wagę złota. Poznaj skuteczne porady, jak oszczędzać w dobie inflacji.

Trzymaj rękę na domowym budżecie

Kontrola rodzinnych finansów to podstawa w przypadku oszczędzania pieniędzy. Budżet domowy obejmuje wszystkie wydatki, jakie planujemy w danym miesiącu. Warto podzielić zarobione w danym okresie pieniądze na kilka osobnych budżetów, spośród których największy odsetek powinny zajmować koszty życia. Jeżeli chcesz obniżyć tę kategorię wydatków, warto zastanowić się: „Jak obniżyć rachunki za prąd?” którego ceny w ostatnim czasie coraz bardziej rosną. W budżecie warto znaleźć też miejsce na większe wydatki czy przyszłe inwestycje. Kluczowe jest również przeznaczenie pewnych kwot finansowych na edukację, przyjemności oraz działalność dobroczynną.

Korzystaj z konta oszczędnościowego

Pieniądze, które umieszczamy na koncie bankowym, mają jedną podstawową zaletę — nie widzimy ich, więc nie kusi nas, by je wydawać. Duża część banków posiada w swojej ofercie specjalne konta oszczędnościowe lub tak zwane cele oszczędnościowe. W wielu przypadkach możemy nawet ustawić nasze płatności w ten sposób, by od każdej transakcji do naszej wirtualnej skarbonki odprowadzana była pewna kwota, na przykład 10% od każdej płatności kartą.

Robiąc zakupy korzystaj z promocji

Domowe zakupy, chociażby te związane z żywnością stanowią istotne obciążenie dla rodzinnego budżetu. Nasze wydatki możemy jednak obniżyć, korzystając z promocji oraz wyprzedaży. Większość sklepów udostępnia specjalne gazetki promocyjne, w których zamieszczone są informacje na temat produktów, które możemy kupić taniej.

Dokładnie zaplanuj zakupy

Jakkolwiek zakupy w promocyjnych cenach pozwalają obniżyć nasze wydatki, znacznie efektywną metodą będzie dokładne planowanie zakupów. Dzięki temu unikniemy kupowania zbędnych przedmiotów. Dobry plan zakupowy pozwoli wybierać wyłącznie najpotrzebniejsze artykuły. Warto również przemyśleć kwestie zabierania dzieci na zakupy. Najmłodsi niestety często potrafią wymusić włożenie do przysłowiowego koszyka dodatkowe, nadprogramowe przedmioty.

Rób zakupy w internecie

Wiele produktów możemy kupić znacznie taniej w sieci. Sklepy internetowe często oferują asortyment w znacznie lepszych cenach, a same zakupy możemy wykonać bez konieczności wychodzenia z domu. Niektóre oferty cechują się dodatkowo darmową dostawą pod nasz adres.

Reguła 24 godzin — unikaj zakupów pod wpływem emocji

Często całkiem przypadkowo trafiamy na produkty, których wcale nie potrzebujemy, jednak kupujemy je pod wpływem emocji. Badania prowadzone przez Elliota Aronsona, amerykańskiego psychologa pokazują, że gdy odstąpimy od zakupów, może okazać się, że chwilowa fascynacja minie, a my zaoszczędzimy pieniądze.

Zmniejsz wysokość rat kredytu

W obliczu inflacji wiele osób boryka się z problemem wysokości rat kredytowych. Na całe szczęście możemy skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. W ten sposób osoba, która jest kredytobiorcą, ma szansę zmniejszyć comiesięczne raty kredytu, bądź obniżyć łączny koszt całego kredytu skracając okres trwania zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *