Psychologia

Psychoterapia – dlaczego warto?

Czy istnieją jakiekolwiek przesłanki do tego, byś musiał udać się na psychoterapię? Jeżeli ktoś zalecił ci to zrobić, w pierwszej kolejności mógł u ciebie wywołać silny opór. Zwykle jest przecież tak, że leczenie przy pomocy psychoterapii kojarzy się z leczeniem przygotowanym dla osób dziwnych, wręcz nienormalnych, które z powodu swoich silnych zaburzeń psychicznych nie są w stanie pracować, spotykać się ze znajomymi, założyć rodziny czy wykonywać nawet podstawowych życiowych czynności. Zakładasz, że nie potrzebujesz pomocy, mimo iż może być zupełnie odwrotnie. Na samym początku zdaj sobie jednak sprawę z tego, że na psychoterapię nie uczęszczają wyłącznie „wariaci” czy osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi.

Psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak

Popularność psychoterapii

Psychoterapia już niedługo może stać się naszą codziennością. Olbrzymia ilość osób otwarcie przyznaje się teraz do tego, że systematycznie spotyka się właśnie z terapeutami albo psychologami. Coraz częściej nawet największe gwiazdy showbiznesu, które możesz podziwiać w znanych filmach czy na koncertach muzycznych, przyznają się do regularnego korzystania z różnych odmian terapii i zwykle bardzo to sobie chwalą.

Życie w XXI wieku

Nasz tryb życia niepokojąco się zmienił. Mimo iż dziś dysponujemy niesamowitymi technologiami i znacznie bardziej zmodernizowanym światem, to wszystko sprawiło jednocześnie, że jesteśmy bardziej zestresowani. Trudno teraz znaleźć takiego człowieka, który chociażby przez jeden dzień byłby całkowicie spokojny. A terapia służy rozpoznowaniu wewnętrznych problemów, których przyczyny nie muszą wcale leżeć w dzieciństwie, bo nieraz biorą się właśnie z tego, jak żyjemy obecnie. To normalne, że odczuwasz swoje lęki i strachy, gdy np. masz udać się na randkę, zaprezentować projekt przed kolegami ze szkoły czy zgłosić się do szefa w celu poproszenia go o podwyżkę. Jeżeli jednak takie i podobne sytuacje zaczynają cię przerastać, terapia rzeczywiście może ci pomóc. Pokaże ci ona, jak należy stawiać czoła różnym wyzwaniom. Terapia powinna być dynamiczna, czyli dopasowana do specyfiki psychiki pacjenta. W takim nurcie działa Katarzyna Stefaniak, pod linkiem znajduje się lokalizacja gabinetu na warszawskim Mokotowie. Będziesz mógł odpowiedzieć swojemu psychoterapeucie, z czym masz największy problem, by następnie niemalże natychmiastowo go rozwiązać.

Wizyta w gabinecie psycholog Katarzyny Stefaniak

Oczywiście czas leczenia uzależniony jest od wielkości problemu. Znaczenie ma również to, jak długo się z nim zmagasz i na jaki typ terapii się zdecydujesz. Najdłuższa jest zwykle psychoterapia psychodynamiczna, jednakże to ona daje przy tym najlepsze i długofalowe efekty. Pozwala ci na dobre rozprawić się ze wszystkimi nurtującymi cię sprawami. Koniec końców rozwiązujesz swoje wewnętrzne konflikty, by już więcej się nimi nie przejmować.