Psychologia

Sekret działania arteterapii

Arteterapia, czyli terapia sztuką kreatywną jest formą terapii ekspresyjnej, która wykorzystuje twórczy proces tworzenia do poprawy fizycznego, psychicznego i emocjonalnego samopoczucia.

Na czym polega arteterapia?

Terapia sztuką jest techniką zakorzenioną w idei, że twórcza ekspresja może sprzyjać leczeniu. Proces twórczy związany z artystycznym wyrażaniem siebie może pomóc ludziom w rozwiązywaniu problemów, a także w rozwijaniu i zarządzaniu swoimi zachowaniami i uczuciami, zmniejszaniu stresu oraz poprawie poczucia własnej wartości i świadomości. Opiera się na teoriach osobowości, rozwoju człowieka, psychologii, systemach rodzinnych i edukacji artystycznej. Osoby zajmujące się takim rodzajem terapii to arteterapeuci.

Kim jest arteterapeuta?

To specjalista przeszkolony zarówno w terapii artystycznej, jak i psychoterapii. Jego zadaniem jest współpraca z pacjentem i pomoc w zgłębieniu podstawowego przesłania przekazywanego za pośrednictwem sztuki. Arteterapeuci posiadają wiedzę na temat rozwoju człowieka, teorii psychologicznych, praktyki klinicznej, tradycji duchowych, wielokulturowych i artystycznych oraz uzdrawiającego potencjału sztuki. Wykorzystują sztukę w leczeniu, ocenie i badaniach oraz udzielają konsultacji pokrewnym specjalistom. Pracują z osobami w każdym wieku: indywidualnymi, parami, rodzinami, grupami i społecznościami. Świadczą usługi, indywidualnie i jako część zespołów klinicznych, w placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym, rehabilitacją, medycyną i kryminalistyką, w szkołach, domach opieki. Jeśli masz już wyształcenie psychologiczne lub jeśli interesuje Cię taka forma terapii, pod linkiem dowiesz się kim jest arteterapueta oraz jak sam możesz nim zostać.

Arteterapuetka na szkoleniu w SensArte

Dlaczego arteterapia jest tak skuteczna?


W większości przypadków każdy może skorzystać z terapii poprzez sztukę. Jest to jeden ze sposobów komunikowania się i wyrażania siebie. Jedną z głównych różnic między arteterapią a innymi formami komunikacji jest to, że większość innych form komunikacji wymusza użycie słów lub języka jako środka komunikacji. Często ludzie nie są w stanie wyrazić siebie w tym ograniczonym zakresie. Chociaż istnieją inne rodzaje terapii ekspresyjnych (takich jak sztuki performatywne), arteterapia zazwyczaj wykorzystuje bardziej tradycyjne formy sztuki, takie jak malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba lub inne rodzaje ekspresji wizualnej. Arterapeuci są szkoleni, aby wychwytywać niewerbalne symbole i metafory, które często są wyrażane poprzez sztukę i proces twórczy, koncepcje, które zwykle są trudne do wyrażenia słowami.

Leczenie poprzez sztukę

Dla niektórych może być zaskakujące, że sztuka może być skutecznym narzędziem w leczeniu zdrowia psychicznego. Co sztuka może mieć wspólnego z psychoterapią? Jako wyraziste medium sztuka może być wykorzystywana do pomocy klientom w komunikacji, przezwyciężaniu stresu i odkrywaniu różnych aspektów ich własnej osobowości. Techniki stosowane w arteterapii mogą obejmować rysowanie, malowanie, kolorowanie, rzeźbienie lub kolaż. Gdy klienci tworzą sztukę, mogą analizować, co stworzyli i jak się z tym czują. Odkrywając swoją sztukę, ludzie mogą szukać tematów i konfliktów, które mogą wpływać na ich myśli, emocje i zachowania. Ludzie nie muszą mieć zdolności artystycznych ani specjalnych talentów, aby uczestniczyć w arteterapii, a osoby w każdym wieku, w tym dzieci, nastolatki i dorośli, mogą z tego skorzystać. Niektóre badania sugerują, że sama obecność sztuki może odgrywać rolę w poprawie zdrowia psychicznego.