Dom

Trendy w budownictwie jednorodzinnym w 2022 roku

Bardzo wiele osób marzy o swoim własnym domu jednorodzinnym, który zostanie zbudowany od podstaw. Skonstruowanie budynku jednorodzinnego, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom, jego przyszłych mieszkańców nie jest łatwe. Oprócz tego dom jednorodzinny musi dobrze wpasowywać się w nowoczesne trendy, które panują w budownictwie. W tym artykule postaramy się przedstawić najpopularniejsze trendy związane z budową domów jednorodzinnych w roku 2022.

Projekty domów nowoczesnych Dębica

Minimalizm i natura

W ostatnich latach na popularności w budownictwie zyskał minimalizm. Proste i nieskomplikowane bryły domów są często dobrze wkomponowywane w istniejący już teren, tak aby wydawały się integralną częścią krajobrazu stworzonego przez naturę. Minimalistyczne domy charakteryzują się tym, że mają proste dachy, stonowaną elewacje, oszczędne ozdoby. Taka nienachalna forma budownictwa, sprawia, że dobrze można wykorzystać teren znajdujący się wokół budowanego domu jednorodzinnego.

Światło, design i ergonomia

Bardzo wiele domów stara się wykorzystywać w swojej budowie duże okna. Często rozmiary tych okien sprawiają, że zajmują one miejsce od podłogi, aż po sam sufit. Takie rozwiązanie, zapewnia bardzo dobry dostęp światła naturalnego do wnętrza budynku. Dodatkowo takie domy prezentują się niezwykle okazale i nowocześnie. Specjalista Architekt Jacek Blicharz zaznacza, że duże okna dodatkowo pozwolą zaoszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ krócej będziemy musieli oświetlać wnętrze. Najpopularniejsze w tego typu konstrukcjach są okna tarasowe podnoszono przesuwne typu HS.

Solidne drzwi

Jednym z pojawiających się trendów wśród domów jednorodzinnych, jest instalacja solidnych drzwi wejściowych. Nowe trendy zakładają, że takie drzwi nie tylko pozwalają zapewnić bezpieczeństwo, ale również oferują one inne udogodnienie dla domowników. Popularnym gadżetem montowanym w drzwiach wejściowych staje się wielopunktowy zamek automatyczny. Dzięki temu rozwiązaniu drzwi automatycznie się zamykają, bez konieczności użycia klucza. Inne popularne rozwiązania w drzwiach wejściowych to czytnik linii papilarnych, kart oraz breloków. Nie bez znaczenia są także drzwi wewnętrzne, które pasować powinny do całego budynku. Na filmie https://www.youtube.com/watch?v=ipo-2yTVrqA&ab_channel=KatarzynaD%C4%99bek przedstawiono nowoczesne drzwi, które idealnie sprawdzą się w nowatorskim domu.

Nowoczesna bryła

Trendem, który można było zauważyć na przestrzeni ostatnich lat, są niebanalne formy budynków jednorodzinnych. Bryły budynków zaczynają być coraz bardziej minimalistyczne i geometryczne. Rozwiązania te są nieco droższe od klasycznych budynków, ale niezaprzeczalnie wzbudzają podziw przechodniów. Takie i inne projekty domów, zobaczyć można na stronie: http://www.pracowniaksztalt.pl/portfolio, gdzie zestawiono realizacje nowoczesnej pracowni projektowej. Im budynek ciekawszy jest wizualnie, tym bardziej podkreśla indywidualizm jego właścicieli oraz niekonwencjonalne podejście projektanta.

Smart home

Zdecydowanie coraz chętniej wykorzystywane są rozwiązania smart home. Z pomocą nowoczesnych technologi, która instaluje się w domach, możliwe jest zdalne otwieranie okien, drzwi i tarasów. Można również zainstalować specjalne czujniki pogodowe, które w zależności od aktualne pogody będą zamykać i otwierać okna bez ingerencji człowieka. Smart home oferuje również zautomatyzowane systemy ogrzewania oraz oświetlania domu.

Domy energooszczędne

Coraz wyższe rachunki związane z utrzymaniem domu, sprawiają, że na popularności zyskują energooszczędne rozwiązania. Energooszczędność związana, jest z instalacją paneli fotowoltaicznych, czujników temperatury oraz okien tarasowych z progami niwelującymi mosty termiczne. Energooszczędność, warto zaplanować już na etapie projektowania domu, bo opłaty cały czas będą szły w górę, a dom energooszczędny może znacząco przyczynić się do oszczędności.