Dom

Tynki nakładane maszynowo – sposób na idealnie gładkie ściany

Każdy, kto planuje remont, marzy o tym, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Podczas niemal każdego remontu odnowieniu ulegają ściany – jest to podstawa każdego domu. Przed nałożeniem farby lub tapety ściana musi zostać odpowiednio przygotowana – mowa o tynkowaniu. Sposobów na tynkowanie jest naprawdę wiele, lecz na szczególną uwagę zasługuje tynk maszynowy. Czym on jest i jak się go nakłada?

Tynki maszynowe gipsowe Szczecin - firma Artynk

Tynki maszynowe – co to?

Tynki maszynowe są coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane nie tylko przez duże firmy, lecz również prywatnych fachowców. Powstają one w wyniku zmieszania gotowej, suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w urządzeniu zwanym agregatem tynkarskim. Następnie po zmieszaniu, gotowy tynk nakładany jest przy pomocy pistoletów natryskowych. Sposobem maszynowym można nie tylko wykańczać ściany, lecz również sufity. Tynki nakładane maszynowe nie wymagają także betoniarki, dzięki czemu nie potrzeba wiele wolnej przestrzeni. Cały proces w porównaniu do tynkowania tradycyjnego jest o wiele szybszy.

Jak dokładnie nakładać tynki maszynowe?

Rodzaj gipsowy należy wykonywać jednowarstwowo głównie z uwagi na to, że sam tynk jest gładszy od tynku cementowo – wapiennego. Właściwie nałożony tynk sprawia, że nakładanie gładzi nie jest konieczne. Czas wykonania trwa ok. 3-4 godzin, natomiast wyschnięcie może potrwać nawet do tygodnia. Tynki maszynowe gipsowe nie wymagają obrzutki – po nałożeniu należy je wyrównać łatą H, uzupełnić wszystkie braki i na nowo wyrównać. Kolejnym etapem będzie wyrównanie powierzchni za pomocą łaty trapezowej. Istotne jest też gładzenie powierzchni, czyli tzw. piórowanie. Podczas nakładania tynków gipsowych do pomieszczenia dostaje się jedynie niewielka ilość wilgoci, dzięki czemu możliwe są dalsze prace remontowe w niemalże suchym pomieszczeniu.

To wszystko wykona firma Artynk Tynki Maszynowe – Szczecin, która nie tylko zatrudnia specjalistów z zakresu tynkowania, ale również elektryków. Firma posiada praktyczną wiedzę i duże doświadczenie, nowoczesny sprzęt tynkarski i używa wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.

Tynkowanie ścian w mieszkaniu - firma Artynk w Szczecinie

Tynki maszynowe – gipsowe

Planując tynkowanie ścian lub sufitów ważne jest, aby znać podstawowe zasady – jedną z nich jest czas od wymurowania ścian (w przypadku pustaków i bloków jest to 30 dni, a ścian żelbetowych 90 dni). Temperatura w pomieszczeniu, w którym ma być wykonywana praca musi wynosić minimum 5oC. Okna, drzwi oraz inne elementy stolarskie należy zabezpieczyć folią ochronną, aby nie uległy one zniszczeniu. Same mury nie mogą być ani trochę wilgotne, trzeba oczyścić je również z pyłu. Po zagruntowaniu podłoża oraz osadzeniu narożników wewnętrznych można przystąpić do tynkowania.

Tynki maszynowe – wady i zalety

Pierwszą zaletą, jaką warto nadmienić, jest to, że tynki nakładane metodą maszynową powstają nie w betoniarce, lecz w agregacie tynkarskim, a ich właściwości są niezmienne na każdej powierzchni, jeśli chodzi o jednorodność mieszanki. Dużą rolę odgrywa też czas – tynki maszynowe są wykonywane o wiele szybciej niż te tradycyjne. Ponadto regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach – są idealnym wyborem dla kuchni, łazienek czy garaży.

Jeżeli chodzi o wady to tynki maszynowe są niestety mniej wytrzymałe od tynków cementowo – wapiennych. Warto pamiętać też, że do wzmocnienia krawędzi otworów w ścianach należy stosować kształtowniki aluminiowe lub stalowe zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Natomiast, aby zawiesić obrazy czy inne rzeczy na ścianie trzeba używać gwoździ mosiężnych lub miedzianych.