Technologia

Farmy fotowoltaiczne – inwestycja w zieloną energię

Odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne. Rozwiązania takie spotyka się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. W obliczu stale rosnących cen prądu powstaje coraz więcej przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Panele słoneczne można również wykorzystać na większa skalę. W celu zasilania dużego obszaru buduje się farmy fotowoltaiczne.

Instalacje fotowoltaiczne

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to po prostu elektrownia słoneczna. Jest to wydzielona strefa, gdzie zlokalizowane są instalacje paneli, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Mają one moc od 0,5 do kilkunastu MW. Wyprodukowany prąd przesyłany jest do ogólnej sieci energetycznej. W ten sposób zasilane są obszary gminy, powiatu lub większego regionu.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Konstrukcje, na których ustawione są panele połączone są w sposób szeregowy lub równoległy. Powstają ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z półprzewodników. Zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne, które polega na tym, że fotony z promieni słonecznych wzbudzają ruch elektronów w ogniwach. Powoduje to powstanie napięcia elektrycznego. Prąd stały wytwarzany w modułach jest zamieniany na prąd zmienny w falowniku solarnym, skąd trafia do sieci. Moc wytwarzania energii zależy od ilości paneli – im jest ich więcej, tym farma generuje większą moc. Jeśli jesteś zainteresowany budową własnej farmy fotowoltaicznej, nawiąż kontakt z firmą Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o., która oferuje darmowy audyt, profesjonalny projekt instalacji oraz bezpieczny montaż.

Czy budowa elektrowni słonecznych jest w Polsce opłacalna?

Do wytwarzania energii słonecznej potrzebne jest przede wszystkim promieniowanie słoneczne. Nasłonecznienie w Polsce nie wydaje się zbyt duże. Ilość promieni słonecznych nie jest równomierna w całym kraju. Jedne z najlepszych warunków do rozwoju fotowoltaiki występują w południowej części, jednak również na północy i w centralnej części natężenie promieniowania jest wystarczające, by montaż paneli fotowoltaicznych był opłacalny. Elektrownie słoneczne wykorzystują światło, nie ciepło, więc brak upalnych dni nie jest dla nich przeszkodą. Instalacje działają również zimą i w pochmurne dni. Polska ma optymalne warunki pogodowe do inwestowania w fotowoltaikę. Mimo to jeszcze kilka lat temu inwestycje w farmy fotowoltaiczne nie były opłacalne. Wytwarzanie energii słonecznej było droższe od jej produkcji z węgla. Z czasem sytuacja uległa poprawie. Koszt inwestycji zmniejszył się z 20 mln zł do 3 mln zł za 1 MW instalacji. Wpłynęło to na przyspieszenie ich rozwoju. W 2018 roku powstało około 600 farm fotowoltaicznych w Polsce. Więcej na temat inwestycji w farmy fotowoltaiczne znaleźć można na stronie https://appenergy.pl/budowa-wlasnej-farmy-fotowoltaicznej-jak-wyglada-proces-inwestycyjny/, gdzie opisano etapy budowy farmy fotowoltaicznej. Na stronie znajdziesz również metody zarabiania na fotowoltaice przez inwestycję w farmę lub poprzez długoterminową dzierżawę gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej.

W celu zmniejszenia początkowych nakładów można skorzystać z dofinansować oferowanych przez programy unijne lub gminne. Można z nich sfinansować dokumentację projektową, zakup gruntu, sprzęt potrzebny do budowy, zakup paneli oraz ich montaż. Aktualne informacje o wsparciu unijnym znaleźć można w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.

Jak sprzedać wyprodukowaną energię?

Na rynku hurtowym energię z farm fotowoltaicznych sprzedaje się na aukcjach OZE lub bezpośrednio samorządom terytorialnym, operatorom energetycznym, firmom prywatnym lub firmom pośredniczącym w sprzedaży energii.

W ostatnich latach obserwuje się znaczny rozwój energii słonecznej, w tym farm fotowoltaicznych w Polsce. Sprzyja temu rosnąca wydajność instalacji, polityka i wsparcie finansowe Unii Europejskiej.

Jeden komentarz do “Farmy fotowoltaiczne – inwestycja w zieloną energię

  • Do tej pory nie wiedziałem nawet, że istnieje coś takiego jak farmy fotowoltaiczne. Moja wiedza kończyła się na panelach fotowoltaicznych, funkcjonujących przy gospodarstwach domowych. Dobrze wiedzieć, że istnieje coś takiego i jak działa!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *