Technologia

Jakie metale są najdroższe w skupach?

Złom towarzyszy ludziom od czasów, kiedy nauczyli się wytapiać pierwsze stopy metali. Jest istotny z punktu widzenia gospodarki i ekonomii. Dla wielu osób jest sposobem na łatanie dziury w budżecie domowym, a dla innych wręcz źródłem utrzymania. Czym jest dokładnie i jak skutecznie na nim zarabiać?

Czym jest złom?

Definicja złomu jest bardzo prosta, ponieważ dotyczy wszystkich stopów metalu, które stały się bezużyteczne w aktualnej formie, ale mogą zostać poddane ponownej obróbce. Niezależnie od tego, czy konkretny metal był częścią sprzętu użytku domowego, elementem konstrukcyjnym czy też wchodził w skład jakiejś instalacji, może zostać wykorzystany ponownie po przetopieniu.

Bardzo popularne na wszelkich skupach złomu są zużyte samochody, ponieważ zezłomowanie jest jedynym prostym sposobem na stałe wyrejestrowanie pojazdu, a przy okazji pozwala otrzymać za niesprawny pojazd zapłatę. Za skup złomu odpowiadają firmy, które posiadają stosowne place i zezwolenia, czego przykładem jest Eko-Stal skup złomu i surowców wtórnych, oferujący skup wszystkich stopów metali oraz złomowanie aut.

Czy sprzedawanie złomu się opłaca?

Na skupach złomu można pozbyć się praktycznie dowolnego stopu metali. Cena oferowana przez skup zależy przede wszystkim od ceny surowca pierwotnego, ponieważ zebrany złom trafia do hut, gdzie jest przetapiany ponownie na surowiec. Również forma, w jakiej jest dostarczony złom, ma wpływ na jego cenę. W przypadku aut liczy się waga całości, włącznie z wyposażeniem, na które składa się plastik, materiał oraz szkło, dlatego też cena za całość jest stosunkowo niższa.

Zgodnie z ofertą dostępną na stronie https://ekostalsf.pl/zlom-kolorowy, najdroższe na skupie są metale kolorowe. Zdecydowany prym wiedzie miedź, ponieważ metale szlachetne rzadko trafiają na skup złomu. Istotny jest rodzaj miedzi oraz formę, w jakiej ją dostarczamy. Najtańszy jest kabel miedziany w izolacji, ponieważ skup musi skompensować wagę niemiedzianej części przewodów. Najwyższe ceny osiąga miedź w formie złomu grubego i wszelkiego rodzaju elementów instalacji hydraulicznej i gazowej.

Jakie są ceny za złom w skupach?

Jak sprzedać złom?

By pozbyć się zbędnego złomu, nie ma nawet konieczności zawiezienia go bezpośrednio na skup. Istnieje wiele firm zajmujących się odbiorem bezpośrednio z miejsca jego aktualnego składowania. Oczywiście cena jest wtedy odpowiednio niższa, jednak rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i wysiłek.

Standardowym rozwiązaniem jest oczywiście samodzielne zawiezienie złomu na skup, gdzie zostanie zważony, a sprzedaż zostanie odnotowana przez obsługę wraz ze spisaniem danych z dowodu osobistego. Ważenie w przypadku mniejszych ilości złomu odbywa się na małej wadze, a przy większych ilościach waży się samochód przed rozładunkiem i po rozładunku. Istotne jest, by mieć przy sobie dokument tożsamości, ponieważ ze względu na częste kradzieże i sprzedawanie skradzionych elementów metalowych, wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich transakcji zawieranych ze skupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *