Rozrywka

Jak robić profesjonalne zdjęcia w górach?

Fotografia górska jest znakomitą opcją dla każdego, kto ma w sobie pasję do pieszych wędrówek oraz odkrywania nowych miejsc. Ważną rolę pełni w niej sprzęt oraz przygotowanie. Jak sprawić, by zdjęcia z górskich szlaków zrobiły wrażenie na naszych znajomych?

Zdjęcia dzienne

Najbardziej spektakularne efekty dają zdjęcia, wykonane o wschodzie lub zachodzie słońca – miękkie światło, charakterystyczne dla tych pór dnia, świetnie oddaje walory górskiego krajobrazu. Oczywiście niezbędny jest tu jeden element: odpowiednia kondycja osoby, która chce takie fotografie wykonać – trzeba bowiem realnie ocenić to, ile czasu wymagać będzie dotarcie do danego punktu. Oczywiście fakt, że zdjęcia wykonane zostaną rano lub wieczorem, nie oznacza, że w pozostałym czasie nie można wędrować po okolicy, poznając teren i krajobraz, wykonując również zdjęcia ciekawych kadrów, które możemy uwiecznić później – w optymalnym świetle. W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć na stronę: https://danielkoszela.pl/, gdzie swoje zdjęcia publikuje miłośnik górskiej fotografii – Daniel Koszela.

Podczas wykonywania dziennych zdjęć w górach należy również stosować zasadę trójpodziału – odpowiedni dobór elementów w kadrze gwarantuje wówczas zachwyt osób, podziwiających efekty naszej pracy. Sprzęt warto rozmieścić wcześniej i dobrać odpowiednio kadr, czekając na satysfakcjonujące nas jego oświetlenie. Fotografia krajobrazowa, a szczególnie górska, najlepiej wygląda przy tym, jeżeli zdjęcia wykona się z użyciem obiektywu szerokokątnego. Do fotografii zwierząt lub osób, podążających górskimi szlakami, warto natomiast stosować teleobiektyw.

Obowiązkowym elementem wyposażenia podczas wyprawy w góry powinien być statyw. Polecane są przy tym jego wyższe modele, zachowujące jednak wysoką stabilność. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć taki sprzęt o wadze poniżej 2 kg – nie będzie więc on zbytnim obciążeniem podczas wędrówki.

Często zaniedbywanym elementem zdjęć krajobrazowych jest pierwszy plan. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza przy zdjęciach wykonanych obiektywem szerokokątnym lub uniwersalnym. Niekiedy ten element kompozycji może dać oszałamiające efekty wizualne.

Daniel Koszela - blog

Zdjęcia nocne

Ten typ fotografii nie jest łatwy do wykonania. Oprócz zasad kompozycyjnych czy odpowiedniego sprzętu niezwykle istotnym aspektem jest znajomość terenu, na którym chcemy wykonać nasze prace oraz odpowiednia kondycja fizyczna. Trudno przy tym jednoznacznie określić, kiedy zdjęcia nocne dadzą najlepsze efekty wizualne. Przykładowo Droga Mleczna może być doskonale widoczna od kwietnia do czerwca – trzeba brać jednak pod uwagę fakt, że efekt może popsuć pełnia, rozmazując jej zarysy. Nieocenioną pomocą mogą służyć w trakcie wykonywania zdjęć nocnych aplikacje, podające dokładne godziny wschodu i zachodu słońca i księżyca w danej lokalizacji, jak również położenie na niebie poszczególnych obiektów. Dzięki nim stworzenie fotografii tego typu będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Podczas wykonywania zdjęć nocnych warto zadbać o odpowiedni strój – po zmroku temperatura może obniżyć się znacznie i bardzo szybko, zaskakując nawet osoby zaznajomione z warunkami w górach. Trzeba też zatroszczyć się o ekwipunek, umożliwiający nam bezpieczne poruszanie się, czyli np. o latarki. Nieodzownym warunkiem wykonania udanych zdjęć w nocy jest posłużenie się statywem. W warunkach nocnych najlepiej sprawdzi się przy nim obiektyw szerokokątny.