Jedzenie

Poznaj bogactwo japońskiej kuchni – rodzaje i nazwy sushi

Sushi wywodzi się z kuchni japońskiej. Azjatycki specjał serwować można na wiele sposobów. Każdy z nich może zaskoczyć kompozycją smaków i bogactwem dodatków. Przed pierwszą degustacją, warto poznać najpopularniejsze rodzaje potrawy, by wybrać ten, który będzie odpowiadał naszym gustom i preferencjom kulinarnym.

Restauracja japońska - Sushi Friends w Krakowie

Krótka historia popularności sushi

Współcześnie sushi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie dań kuchni azjatyckiej. Zanim jednak przysmak trafił na światowe salony, był wykorzystywany raczej jako skuteczny sposób na konserwację owoców morza oraz ryb. Produkty te obkładano ryżem, by zachowały one swoją świeżość. Następnie były one zakopywane w ziemi, co wydłużało ich przydatność do spożycia. Po wyjęciu, ryż który zdążył w tym czasie sfermentować, był usuwany, a wnętrze w dalszym ciągu nadawało się do konsumpcji.

W XIX stuleciu zaczęto ryż zakwaszać, wykorzystując w tym celu ocet. Do dnia dzisiejszego jest on istotnym komponentem sushi, który nadaje mu rozpoznawalny smak. Współcześnie można wybierać spośród wielu rodzajów sushi. Ich bogactwo warto prześledzić w ofercie restauracji Sushi Friends Kraków, mieszczącej się przy ul. Sebastiana Klonowica 26 w Krakowie. W menu lokalu na stronie https://www.sushifriends.com.pl/menu znajduje się wiele rodzajów sushi, przygotowywanych z najlepszych składników, stanowiących gwarancję smaku i jakości potrawy.

Najpopularniejsze rodzaje sushi

Nigiri i maki

To jedne z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych rodzajów sushi. Pierwszy z nich ma postać wydłużonej kulki, która powstaje z ryżu. W dalszym etapie przygotowywania potrawy, układa się na niej owoce morza, ryby lub też tamagoyaki, czyli japoński omlet. Sushi maki charakteryzuje się natomiast czarną obwódką, utworzoną z alg morskich nori, oplatających owoce morza lub warzywa, w zależności od wybranego wariantu.

Futo-maki i ura-maki

Futo-maki odznacza się wyjątkową grubością. Plastry osiągają tutaj nawet 6 cm. Potrawa często przygotowywana jest w wersji dekoracyjnej i ozdabiana zielonymi akcentami, które nadają jej atrakcyjny wygląd. Ura-maki to z kolei maki odwrócone. Wersję tą wyróżnia również kawior, który nie jest dodawany do jej innych rodzajów.

Sushi Friends Kraków

Oshizushi, sugatazushi i chirashizushi

Wyróżniają się kształtem, odbiegającym od tradycyjnie pojmowanego sushi. Oshizushi otrzymuje się poprzez uciskanie ryżu i dodatków. Przygotowywane jest ono w specjalnych foremkach, nadających potrawie pożądany kształt. Chirashizushi to z kolei sushi rozrzucone, przyjmujące formę ryżu, serwowanego w miseczce. Na nim ułożone są kolejne komponenty dania, jak np. ryby czy warzywa. Sugatazushi występuje natomiast bardzo rzadko. W tym przypadku rezygnuje się z rolek. Kwintesencję potrawy stanowi ryba nadziewana ryżem i moczona w zalewie solankowej.

Temaki i gunkan maki

To z kolei dwie uproszczone wersje potrawy. Gunkan maki przybiera formę niewielkich łódek. Głównym składnikiem jest ryż, odpowiednio doprawiony octem. Temaki z kolei to najszybszy do przygotowania rodzaj sushi. Przybiera ono formę rożka, kojarzonego z tym, który wykorzystywany jest do produkcji lodów. Wypełniony jest on ryżem i warzywami z rybą.

Temarizushi i inarizushi

Temarizushi to najbardziej dekoracyjna forma sushi. Bogate zdobienia przyciągają wzrok i zachęcają do konsumpcji. Potrawa ta jest serwowana tradycyjnie podczas japońskiego Święta Lalek. Z kolei inarizushi to kulinarny ukłon w stronę tofu, które sanowi podstawę i najważniejszy składnik tej wersji potrawy.

Jak nietrudno zauważyć, poszczególne rodzaje sushi różnią się składnikami, wyglądem oraz kolorami. Każdy z nich jest jednak wart spróbowania chociażby po to, by sprawdzić, która z wersji najbardziej odpowiada naszym gustom i preferencjom kulinarnym.