Zdrowie

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o domu seniora?

Decyzja o zamieszkaniu seniora w domu opieki nigdy nie jest łatwa. Dlatego też należy nie tylko przeanalizować wszystkie argumenty, ale również dokładnie sprawdzić wybraną placówkę. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o umieszczeniu osoby starszej w placówce? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Dlaczego warto zamieszkać w domu seniora?

Na decyzję o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki może wpłynąć wiele czynników. Najczęściej jest to jednak pogarszający się stan zdrowia oraz dominujące poczucie samotności, które pojawia się po śmierci współmałżonka. Częstym powodem są również bariery architektoniczne w naszych domach i mieszkaniach, które dodatkowo utrudniają normalne funkcjonowanie. Wszystkie te problemy rozwiązują domy seniora. Idealnym przykładem może być tutaj prywatny dom opieki Małopolska – Holi-Care, w którym wszystkie pomieszczenia dostosowane zostały do potrzeb i możliwości osób starszych. Te z kolei otoczone są fachową opieką, również medyczną, niezależnie od pory dnia czy nocy.

Co warto sprawdzić w domu seniora?

Zanim bliska nam osoba zamieszka w domu seniora, koniecznie należy odwiedzić ośrodek osobiście. Nawet krótki pobyt pozwala zorientować się w najważniejszych kwestiach jak komfort i zgodność obiektu z naszymi oczekiwaniami. Jak czytamy w artykule „Kiedy zdecydować się na dom opieki?„, obiekty te stwarzają szansę, by osoba starsza mogła nadal się rozwijać, prowadząc przy tym dłuższe, a zarazem bardziej aktywne życie. Wybierając dom seniora, należy zwrócić uwagę na zapach, panujący w placówce i na czystość poszczególnych pomieszczeń. Nie bójmy się również zajrzeć do sypialni, by przekonać się, jakie wyposażenie posiada i ile osób zamieszkuje jeden pokój. Nie bez znaczenia pozostaje także węzeł sanitarny i jego dostosowanie do potrzeb mieszkańców. Zarówno dla osoby starszej, jak i dla jej rodziny, niezwykle istotnym aspektem będzie także możliwość odwiedzin, bez sztywno wyznaczonych godzin i dni. Ograniczenie wizyt to sygnał alarmowy, na który należy koniecznie zwrócić uwagę, przeglądając oferty poszczególnych placówek.

Państwowe czy prywatne – które domy seniora warto wziąć po uwagę?

Niezwykle istotną kwestią będą również opłaty za pobyt seniora w domu opieki. Analizując koszty, warto wziąć pod uwagę to, czy w ostateczną cenę wliczane są leki, rehabilitacja i usługi pielęgniarskie. Takie informacje zawarte są z reguły w regulaminach, które należy dokładnie przeczytać, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Współcześnie wciąż rozrasta się również oferta prywatnych domów opieki, na które decyduje się coraz więcej osób. Alternatywą są także zakonne domy opieki oraz rodzinne domy seniora, których popularność sukcesywnie wzrasta. Niezależnie od miejsca, które wybierzemy, warto dowiedzieć się również Jak spakować seniora do domu opieki?, by zapewnić mu najlepsze warunki i ułatwić adaptację w nowym miejscu.

Jeden komentarz do “Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o domu seniora?

  • Długo zwlekaliśmy z podjęciem decyzji o domu seniora dla naszej babci. Jednak zła sytuacja zdrowotna seniorki zmusiła nas do tego. Teraz, po prawie roku, babcia nabrała sił, rehabilitacje i zabiegi bardzo jej pomogły, ból prawie odpuścił, a w jej oku z powrotem pojawił się błysk. Odwiedzamy ją co weekend, a na co dzień, dom seniora dostarcza jej wielu aktywności z rówieśnikami. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *