Zdrowie

Higiena jamy ustnej — jak o nią dbać?

Piękne zęby to znak rozpoznawczy osoby, która troszczy się o swoje zdrowie. Na szczęście dbanie o nie jest stosunkowo proste — wystarczy rutynowo wykonywać kilka podstawowych czynności.

Regularne wizyty u dentysty — dlaczego trzeba o nich pamiętać?

Ważnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej są regularne wizyty u dentysty. Specjaliści zalecają, by miały one miejsce co najmniej raz na 6 miesięcy. Jak możemy przeczytać na stronie novadent-stomatologia.pl, należącej do firmy Nova Dent Stomatolog Nowy Sącz – dentysta dziecięcy, ul. Zygmuntowska 15/6, 33-300 Nowy Sącz, Tel: 690 513 251, zabiegi, odbywające się w ich trakcie (skaling, piaskowanie, fluoryzacja) mogą znacząco obniżyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Częścią takiej wizyty powinien być również przegląd stanu uzębienia, pozwalający m.in. na wychwycenie niewidocznych dla nas uszkodzeń plomb lub szkliwa zębów.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Równie ważne jest mycie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką. W przypadku dzieci szczególnie istotna jest jej wielkość: młodzi użytkownicy powinni posługiwać się mniejszymi modelami niż dorośli — dzięki poręczniejszym rozmiarom będą w stanie użyć ich w sposób w pełni efektywny. Warto też zadbać, by główka szczoteczki była nie większa od 3 przylegających do siebie zębów osoby, która jej używa. Twardość należy natomiast dostosować do wrażliwości dziąseł (modele z włosiem miękkim stosowane są zwykle przez osoby o dziąsłach delikatnych, z twardszym — przez te, które nie mają podobnego problemu).

Jak poprawnie szczotkować zęby? Ile razy dziennie myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty i odbywać się nie tylko rano i wieczorem, lecz również po każdym posiłku. Jeżeli nie ma takiej możliwości (np. w pracy), należy użyć płynu do płukania jamy ustnej, a w ostateczności — przepłukać usta wodą. Szczoteczka w trakcie mycia zębów nie powinna poruszać się ruchem okrężnym, lecz wymiatającym. Należy też pamiętać, by oczyścić każdy ząb z osobna, od dziąseł aż po koronę, zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące techniki mycia zębów lub rodzaju stosowanej szczoteczki, powinniśmy poprosić o stosowny instruktaż dentystę (np. podczas wizyty higienizacyjnej).

O czym należy pamiętać po umyciu zębów?

Na początek wiadomość, która wiele osób może zaskoczyć: zębów nie należy płukać wodą bezpośrednio po ich umyciu. Specjaliści zalecają, by wypluć nadmiar pasty, a reszcie pozwolić jeszcze przez chwilę pozostać w naszych ustach. Dzięki temu fluor, który jest w niej zawarty, będzie działał dłużej. Warto też pamiętać o użyciu nici dentystycznej. Dzięki niej usuniemy resztki pokarmu z przestrzeni, znajdującej się pomiędzy zębami. Końcowym elementem powinno być użycie płukanki. Preparat ten pozwoli nam pozbyć się resztek pożywienia z miejsc, do których nie dotarła ani szczoteczka, ani nić dentystyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *