Technologia

Metody klejenia taśm przenośnikowych

Taśma przenośnikowa jest elementem przenośników taśmowych. Podczas produkcji służy głównie do transportu różnych materiałów. Musi ona być wysokiej jakości, żeby dobrze znosiła obciążenia, którym jest poddawana, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Awarie się jednak zdarzają, szczególnie podczas długiej, intensywnej pracy. Sposobem na ponowne jej złączenie, kiedy pękła, jest klejenie na zimno albo na gorąco. Obie te metody oferuje firma świadcząca swoje usługi pod adresem: www.wulkanizacja-tasm.pl, a także wiele innych usług.

Wulkanizacja taśm

Czym jest klejenie taśm na zimno?

Dobrze sprawdza się, kiedy musimy skleić taśmę mającą mniej niż 100 cm szerokości. Jest też najlepszą opcją na klejenie w miejscach, które są trudno dostępne. Klejenie na zimno jest wykorzystywane przy połączeniach schodkowych, mając do dyspozycji 2-3 przekładki. Najpierw wypełniane są szczeliny, dzięki temu brzegi uszkodzenia są łączone, a potem dociskane. Żeby uzyskać wysoką trwałość, używany jest klej dwuskładnikowy, który bardzo szybko schnie.

Zalety klejenia taśm przenośnikowych na gorąco

W tym przypadku wykorzystuje się inny rodzaj kleju – polimerowy klej jednoskładnikowy. Niezbędna jest też płyta gumowa, która jest smarowana klejem, a potem umieszczana bezpośrednio w złączu – to właśnie ona jest gwarancją wytrzymałości. Potem złącze nakierowuje się tak, by znalazło się między płytami grzewczymi, a następnie się je zaciska. Można to zrobić przy pomocy metalowych albo aluminiowych trawersów lub prasy innego typu.

Uważa się, że klejenie na gorąco to najlepsza metoda łączenia, by można było zachować dawną wytrzymałość. Jednak nie przy każdej taśmie będzie tyle miejsca, by zmieścić się z maszyną i wykonać zespolenie. Propozycja jaką jest oferta wulkanizacji taśm przenośnikowych metodą na gorąco to pewność, że nie trzeba czekać zbyt długo, by taśma była znów gotowa do dalszej pracy. To istotna zaleta dla wszystkich tych, którym zależy przede wszystkim na czasie.

Czy rodzaj prasy ma znaczenie?

Wykorzystywane są trzy rodzaje pras. Prasa stacjonarna nie posiada funkcji chłodzenia, ponadto dłużej się grzeje. Mimo tego jest świetna do klejenia szerszych taśm. Prasa olejowa nie ma wad poprzedniej, ale stosunkowo łatwo o wyciek oleju, co sprawia, że jest bardziej awaryjna. Za to prasa grzana elektrycznie jest najciekawszą opcją. Ma wbudowany system chłodzenia, a także kompresor. Wulkanizacja przy jej pomocy wykonywana jest szybko i sprawnie, bo działa automatycznie.

Pomimo tego eksperci zgodnie stwierdzają, że rodzaj prasy ma niewielkie znaczenie w całym procesie. O wiele ważniejsze jest osiągnięcie odpowiedniej temperatury, ciśnienia oraz czas, jaki potrzebuje taśma, żeby połączenie było trwałe.

Opisane metody mają swoje wady i zalety, warto jednak zwrócić się o pomoc fachowca, który doradzi który rodzaj klejenia bardziej odpowiada naszym potrzebom. Aby zamówić usługę lub dokonać konsultacji w temacie taśm przenośnikowych należy skontaktować się poprzez formularz kontaktowy lub pod nr tel: 722 261 311/669 286 550.