PsychologiaZdrowie

Czym jest integracja sensoryczna?

Każdy rodzic nieustannie obserwuje swoje dzieci. Przygląda się im, obserwuje, ocenia, podziwia rozwój. A co w momencie, gdy zauważasz, że twoje dziecko potrzebuje nieustannie ruchu, ciężko usiedzieć mu w miejscu, wpada częściej w ataki histerii lub wywraca się notorycznie na prostej drodze? Zastanawiasz się czy zachowanie Twojego dziecka jest normalne? A może dzieje się coś niedobrego?


Udajesz się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleca ci wizytę u neurologa lub psychologa. Diagnoza: zaburzenia integracji sensorycznej. Co dalej?

Na czym polega integracja sensoryczna?


Integracja sensoryczna rozpoczyna się w okresie płodowym, a kończy się około 7 roku życia. Dlatego im wcześniej zostanie odwiedzona przez nas poradnia psychologiczno pedagogiczna, tym lepiej. Są momenty, kiedy jest to proces bardziej intensywny, a niekiedy spowolniony. Integracja sensoryczna pomaga nam w skutecznym odbieraniu, wysyłaniu i odczuwaniu bodźców zmysłowych. Dzięki temu jako ludzie potrafimy reagować w każdej sytuacji, w której się znajdziemy. Bywa jednak, że rozwój integracji sensorycznej nie przebiega prawidłowo, czego efektem jest niezdolność do odczuwania, porządkowania i układania w całość bodźców, które napływają do nas ze świata zewnętrznego. Proces rozwoju integracji sensorycznej dotyka też osoby niewidome lub głuchonieme.

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?


Rodzice są świetnymi obserwatorami dzieci. Z utęsknieniem czekają na pierwsze słowo lub pierwszy krok swojej pociechy. Już na tak wczesnym etapie istnieje możliwość zaobserwowania nieprawidłowości. Opóźnienie rozwoju mowy jest częstym objawem zaburzeń integracji sensorycznej. Kolejną nieprawidłowością jest nadmierna lub znikoma wrażliwość na bodźce. Warto przyjrzeć się jak dziecko reaguje na hałasy lub głośną muzykę. Przy zaburzeniach integracji sensorycznej dziecko nie ma ochoty na podejmowanie żadnej aktywności fizycznej lub przeciwnie, jest nadaktywny, nie umie usiedzieć w miejscu, a poziom koncentracji jest mały. Przy wystąpieniu wyżej wymienionych objawów, warto by rodzice porozmawiali z pediatrą przy wizycie kontrolnej i poruszyli ten temat.

Co robić przy zaburzeniach integracji sensorycznej?


Zaburzenia integracji sensorycznej nie ustępują z biegiem lat. Jeśli jako rodzic masz podejrzenia, że Twoje dizecko może cierpieć na te zaburzenia, pod tym adresem: https://terapiadzieci.slupsk.pl/kontakt/ znajdziesz kontakt do specjalistów, którzy z pewnością dobiorą odpowiednią formę leczenia, tym samym pomagając dziecku. W większości przypadków konieczna jest praca z terapeutą.

WWR – co to jest?


Wczesne wspomaganie rozwoju są to zajęcia specjalistyczne dla dzieci z zaburzeniami. Skierowane są do dzieci autystycznych, niewidomych, głuchoniemych oraz dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Zajęcia te mają na celu polepszenie jakości ich życia oraz usprawnienie ich funkcjonowania.

Jeden komentarz do “Czym jest integracja sensoryczna?

  • Moje dziecko cierpi na zaburzenia sensoryczne. Z mężem zdecydowaliśmy się na pomoc specjalisty. Uważam, że warto się przemóc i pomóc swojemu dziecku zawczasu. Niestety znam przypadki, gdzie rodzice ignorowali takie i inne przypadłości, co odbiło się na funkcjonowaniu ich dzieci w życiu dorosłym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *