Dom

Geodeta — czym się zajmuje i kiedy skorzystać z jego usług?

Każdy, kto miał kiedyś kontakt z formalnościami, jakich należy dopełnić, planując budowę domu, albo wytyczając granice działki, z pewnością miał okazje współpracować z geodetą. Ta profesja jest ściśle związana z szeroko pojętą branżą nieruchomości. Kim jest geodeta i czym się zajmuje? Kiedy warto korzystać z usług takiej osoby? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Kim jest geodeta?

Geodeta to osoba, która w codziennej pracy zajmuje się geodezją, czyli nauką, której celem jest wykonywanie pomiarów naszej planety, wyznaczaniem jej kształtów i pomiarów. Aby zostać geodetą, należy uzyskać wykształcenie kierunkowe. Można zaliczyć ten punkt, uczęszczając do technikum o profilu geodezyjnym. W takiej sytuacji ten etap edukacji kończy się uzyskaniem tytułu technika geodety. Szerszym źródłem wiedzy mogą okazać się studia kierunkowe, które pozwalają zdobyć tytuł inżyniera geodety.

Czym zajmuje się geodeta i kiedy skorzystać z jego usług?

Czym w swojej pracy zajmuje się geodeta?

Codzienna praca osób, które zajmują się geodezją, polega przede wszystkim na wykonywaniu specjalistycznych pomiarów w terenie. Główne obowiązki profesjonalnych geodetów dotyczą wyznaczania obszarów pod budowę obiektów, czy też wytyczania znaków granicznych, na podstawie których wydziela się poszczególne działki. Częstym zadaniem geodetów jest również opracowywanie dokumentacji, jak i sporządzanie map, czy nanoszenie nowopowstałych obiektów na oficjalne mapy. Zatrudnienie specjalisty z branży geodezji jest absolutnie konieczne w przypadku planów budowy domu. Ta kwestia jest bowiem uregulowana prawnie. Lokalizacja nowego obiektu musi bowiem zostać dokładnie wyznaczona w oparciu o precyzyjne pomiary. Codziennym narzędziem pracy geodetów są takie urządzenia jak między innymi tachimetr, dalmierz, niwelator, czy odbiorniki GPS.

Kiedy trzeba korzystać z usług geodety?

Warto wiedzieć, że współpraca z geodetą jest absolutnie konieczna w przypadku inwestycji budowlanych. Przed rozpoczęciem budowy domu, garażu, czy też jakiegokolwiek innego obiektu, konieczne jest wykonanie specjalnych, w pełni profesjonalnych pomiarów oraz badania terenu, co umożliwia wyznaczenie obszaru prac z ogromną dokładnością. Na ich podstawie realizuje się odpowiednią dokumentację. Zadania, jakie oczekują na profesjonalistów z dziedziny geodezji, obejmują również geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, którą wykonuje się po ukończeniu budowy obiektu. Eksperci, tacy jak Geodeta Myślenice – Robert Polewka zajmują się także wytyczaniem znaków granicznych w przypadku gdy dochodzi do sporów pomiędzy sąsiadami. Częstym zastosowaniem usług geodetów jest również sporządzanie map potrzebnych do opracowania projektu planowanej inwestycji. Jak pokazują wymienione przykłady, zakres działalności profesjonalnych geodetów jest naprawdę szeroki. Znaczącą częścią codziennych obowiązków jest praca w terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *