Operacja stulejka u dzieci — czy jest konieczna, jak przebiega?
Stulejka jest patologicznym zwężeniem napletka, utrudniającym lub nawet uniemożliwiającym jego zsunięcie za żołądź. Może ona występować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku najmłodszych chłopców niemożność odprowadzenia napletka jest normą — wynika to ze sklejenia nabłonka jego blaszki wewnętrznej z żołędzią. Sytuacja taka może utrzymywać się nawet do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia i nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeżeli jednak trwa ona dłużej (lub gdy towarzyszą jej dodatkowe objawy) – warto skonsultować się z lekarzem.
Jak rozpoznaje się stulejkę u dzieci?
Jak można przeczytać na stronie Problem stulejki u dzieci i nastolatków – Poradnik, niepokój powinien wzbudzić przede wszystkim białawy pierścień przy ujściu napletka. Może on świadczyć o zapaleniu żołędzi, które często towarzyszy stulejce. Warto też udać się do lekarza, gdy w okolicach tych występują zbliznowacenia lub gdy niemożliwe jest wynicowanie na zewnątrz blaszki wewnętrznej błony śluzowej napletka. W każdej z wymienionych sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą, który postawi ostateczną diagnozę i zaleci odpowiedni sposób leczenia stulejki.
Jakie metody leczenia stosowane są w przypadku stulejki u dzieci?
Metody leczenia stulejki u dzieci można podzielić na operacyjne i nieoperacyjne. Do pierwszej grupy zalicza się plastykę napletka (metodą V-Y, Z lub poprzez podłużne cięcie jego pierścienia, a następnie poprzeczne zszycie skóry) oraz częściowe lub całkowite obrzezanie. Ostatni z wymienionych sposobów stosowany jest u najmłodszych pacjentów jedynie w ostateczności. Leczenie nieoperacyjne stulejki polega natomiast zwykle na wcieraniu w okolice ujścia napletka maści sterydowej. Terapia taka trwa 4 tygodnie, nie zawsze jednak jej efekty są zadowalające. Jeżeli nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów (lub gdy lekarz już po wstępnym badaniu zaleci leczenie operacyjne), konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu stulejki.
Jak wygląda operacja stulejki u dziecka?
Przed zabiegiem urologicznym lekarz przeprowadza wywiad oraz dokonuje badania fizykalnego młodego pacjenta. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie go do operacji stulejki — zazwyczaj obejmuje ono m.in. wyleczenie infekcji i ograniczenie przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi. Sam zabieg jest — w przypadku dzieci — przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym (ma to uniemożliwić małym pacjentom wykonywanie gwałtownych ruchów, utrudniających pracę chirurgom) i trwa najczęściej około godziny.
Czy zabiegi operacyjne stulejki u dzieci są bezpieczne?
Opisane wyżej zabiegi uznawane są za standardowe procedury medyczne i nie niosą ze sobą większego ryzyka. Wśród ich powikłań wymienia się zwykle ból i krwawienie. W niektórych wypadkach może dojść również do nadmiernego usunięcia napletka, powodującego konieczność przeprowadzenia zabiegu korygującego. Rekonwalescencja po operacji stulejki trwa najczęściej kilka tygodni — w okresie tym warto ograniczyć aktywność fizyczną dziecka i szczególnie dbać o higienę jego okolic intymnych.
Nowości
Partnerzy
Nasz partner: Lexus – Kominki Wrocław to firma z długoletnim stażem na wrocławskim rynku kominków. Przedsiębiorstwo posiada bogatą ofertę, w której znajdują się między innymi wkłady kominkowe, obudowy kominkowe, kominki kamienne, kominki tradycyjne oraz kominki nowoczesne.
Ostatnie komentarze
O nas
Prawa autorskie © 2024 Dynamiczny Portal Społeczny – ciekawe i pomocne artykuły. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz